Cestování

Zanzibar

Naše první exotická dovolená bez cestovky HAKUNA MATATA

Zanzibar, ostrov koření, vanilky, hřebíčků. Úchvatný ostrov plný různých vůni, tyrkysového moře a bílých plážích. Pohoda, pomalé tempo HAKUNA MATATA, milí lidé, dobré jídlo a úžasná kultura.

Tohle byla naše první dovolená bez cestovky mimo Evropu a vůbec jsme nevěděli, co od ní čekat. Jak to všechno zvládneme, jak se domluvíme, těch otazníků z cesty do neznáma jsme měli hodně. Nakonec jsme zjistili, že se není čeho obávat. Dovolená, na kterou rádi vzpomínáme, poznali jsme novou kulturu a taky to, že život jde žít jinak. Užili jsme si koupaní v dokonalé vodě, skamarádili jsme se s místními , se kterýma jsme do dnes v kontaktu, ale taky se ocitli v opuštěném hotelu a nebo pod širým nebem naprosto bez ubytování. Taky to byla dovolená na které jsem ŘEKLA „ANO“ a tím jsme odstartovali naší novou etapu života a taky plánováni svatby, ale o tom jindy. A teď už vám povím více o Zanzibaru.

KDY NAVŠTÍVIT ZANZIBAR?

My jsme na Zanzibar letěli v lednu asi 10 dní po naší dovolené na Kanárských ostrovech. Nejlepší počasí na Zanzibaru je právě v lednu a únoru nebo pak od června do října. Nám občas sprchlo, ale byly to krátké přeháňky, které trvaly pár minut a hned potom bylo krásně.
I když bylo občas trošku zataženo, spíše jsme to ocenili, protože na Zanzibaru se člověk spálí, i když je sluníčko pod mrakem.

CESTA NA ZANZIBAR

Na Zanzibar jsme letěli z Ostravy do Milána, Z Milána do Ománu a z Ománu na Zanzibar. Může se to zdát trošku kostrbaté, ale za tu cenu letenky to stálo. Přestupy na letišti utekly opravdu rychle a o to více peněz jsme potom mohli použít na výlety. Při cestě zpátky jsme měli přestup, který trval 14 hodin, ale musím říct, že to bylo nejrychlejších 14 hodin v životě. Než jsme prošli celé letiště dokola, dali si jídlo, přečetli si trošku z knížky a udělali pár fotek už jsme zase letěli. Přílet na Zanzibar jsme měli v 1:15 v noci, trošku jsme se toho báli, ale na Zanzibaru je živo i v noci. Náš řidič nás čekal na letišti a vše proběhlo v pořádku. Letěli jsme nejprve Ryanair a potom Oman Air a v letadle jsme dostávali tolik jídla, že jsme to nemohli ani sníst. 

14 DNÍ NA ZANZIBARU

Naše cesta začala na severu v oblasti Nungwi. Nejkrásnější oblast na Zanzibaru s nejmenším odlivem a když už odliv byl tak kouzlil, viděli jsme v lagunkách hvězdice všech barev, korály a krásný podmořský život. Naše ubytování vám podrobněji popíšu dole ve článku, kde přidám i odkaz. Pamatuju si, že jsem nemohla uvěřit tomu, jak moc je moře modré a voda teplá.
První dny jsme se aklimatizovali po cestě a trávili hodně času na pláži.

První výlet, který jsme podnikli byl výlet lodí, měl to být výlet na ostrov a šnorchlování. No nikdo nám neřekl, že z druhé strany ostrova by ta cesta lodí byla tak o 3 hodiny kratší :D, takže jsme se na výlet vydali a řeknu vám nikdy víc, jestli něco nestojí za to, tak je to právě tenhle výlet. Pamatuju si, že jsme na lodi strávili minimálně 8 hodin, cesta byla šílená vlny obrovské a na tom korábu nebyl ani záchod. Oběd jsme měli mít na ostrově, na kterém se vlastně nedalo zakotvit, takže jsme ho viděli jen z dálky. Lodě zakotvily uprostřed moře a tam se podával oběd, to jsme se ještě relativně drželi. Brutálně to houpalo a po obědě nás poslali do vody šnorchlovat. Ve vodě byly dost velké proudy a vlny, museli jsme dávat pozor ať se nedostaneme moc blízko jiné z dalších asi 10 lodí. Bylo nám už tak moc špatně z celého houpání, že jsme skončili se šnorchlováním dříve a vrátili se na loď, ale byl to fakt hrozný zážitek, když si celou dobu člověk nemohl ani zajít na záchod. Takže tenhle výlet bych vůbec nedoporučovala.
Druhou půlku dne jsme prospali a snažili se zbavit mořské nemoci.

Později na pláži jsem zkusila svůj první kokos v životě. Byl teplý a pěkně hnusný 😀 Vůbec se to nedalo srovnat s kokosy, které jsme pili později v Thajsku, ty byly opravdu výborné.

Západ slunce Nungwi

Kousek ještě více na severu od Nungwi je úžasné přírodní akvárium s želvami, kde si můžete s nimi v přírodním jezírku zaplavat. Jmenuje se Baraka Natural Aquarium. Půjčí vám tam i brýle a šnorchl a můžete tam být neomezeně dlouho, pán si s námi povídal a fotil nás. Tohle byl hodně pohodový a odpočinkový výlet. Želvy si můžete po domluvě i nakrmit, pro nás to byl opravdu zážitek.

Po pár dnech jsme se přemístili do ubytování, které jsme měli zamluvené, ale pán na recepci nám oznámil, že náš apartmán pronajali někomu jinému. Proč ne. Takže jsme se rázem ocitli v pustině, kde nikdo nikde nebyl a my jsme neměli střechu nad hlavou. Ten den jsme celý řešili s Bookingem kompenzaci. Po pár hodinách se vše vyřešilo a pán na Bookingu nám zarezervoval hotel o pár kilometrů vedle. Super, kdo by řekl, že když do něj přijedeme budeme v celém hotelovém komplexu sami, hotel se polorozpadal a ten pocit, že tam nikdo nebyl byl fakt strašidelný. Dveře nám nešly zamknout a na večeři jsme chroupali neuvařenou čínskou polívku, protože jsme si ji neměli čím zalít. 😀 Tohle byla fakt šílená zkušenost. Nakonec nám milá paní na Bookingu vyjednala kompenzaci a poradila nám ať hledáme vždycky ubytování, které má hodnocení aspoň 8+. Od té doby to tak děláme a nikde jsme neměli problém. Moc jsem nechápala proč nám teda zaměstnanec Bookingu zabookoval ještě horší ubytování, které mělo hodnocení asi 5 nebo 6, to jsme se pak nemohli divit, že v hotelu nikdo nebyl. Hned druhý den ráno, jsme se stěhovali do naprosté oázy klidu a bezpečí a do ráje. Byl to hotel na jihu ostrova Mwezi Boutique. Nádherný hotel, který stál za to.

Po cestě na jih jsme ještě navštívili Jozani forest. Tam mě dost překvapila cena vstupného. Místo celkem pěkné, ale za tu cenu to byl dost průměrný zážitek a znovu bych ho vidět nepotřebovala. Les byl opravdu pěkný rostly tam mangrovínky a byl to mahagonový ráj se spoustou opiček gueréz zanzibarských, což je vzácný druh opic. Je to pozůstatek lesa, který kdysi pokrýval celý ostrov. Prý můžete v lese narazit i na prasátka a antilopy, ale ty jsme neviděli. Výlet zabere asi 2-3 hodiny.

Ubytování v Jambiani bylo úžasné a čas strávený tam jsme si moc užili. Hodně jsme si povídali s místními, poznala jsem tam naprosto kouzelného asi 5 letého chlapečka, který uměl dokonale anglicky. Oblíbili jsme si místní restauraci, kam jsme chodili na čokoládový shake a poprvé ochutnali místní specialitu a to jsou chipsy z casavy. Mňam to je obrovská dobrota. Casava je maniok a chipsy se podávají s různým kořením, nejsou tak mastné. Vezli jsme domu plnou tašku. 😀 Na tomhle místě jsme se taky zasnoubili, ale o tom až zase v příštím článku.

Úžasný výlet, plný energie a skvělé atmosféry byl Spice Tour, to bych všem doporučila.
Hned na začátku, jsme dostali korunky pro královnu a krále, náhrdelník, Igi kravatu a já prstýnek, což bylo dost příhodné vzhledem k zásnubám den předtím. 😀 A abych nezapomněla ještě kokos do ruky. Pak jsme procházeli celou farmu a místní nám v poločeštině ukazoval různé koření. Na konci nám ukazovali i jak šplhají po palmě a k tomu zpívali písničku. Tohle bylo skvěle strávené odpoledne, nakonec jsme měli ještě ochutnávku místního ovoce

Potom jsme se přemístili do ubytování, které bylo tak průměrné a s pláží nic moc, takže jsme od tama vždycky odjížděli na celý den do Nungwi, kde jsme to už znali a ostatní znali nás.
Krásná procházka je po pláži z Kendwvy do Nungwi.

Další den po snídani nás čekal výlet do hlavního města, kde jsme si prošli místní trh, památky a dali si kafe v úžasné kavárně. Nevím proč, ale kafe na Zanzibaru mi přišlo hodně slabé, ale tahle kavárna to spravila. Místní průvodce nám povídal o historii města o tom jak bylo kdysi rozdělené a taky o tom, že tam běžně spolu v manželství žije třeba křesťanka s muslimem. Milují se, respektují se a tvoří spolu rodiny. Ve městě jsme si koupili nádherný obraz od místního malíře, který nám vykládal svůj příběh. Už se moc těším až si obraz pověsíme a bude nám připomínat tuhle zásnubní cestu.

I na Zanzibaru jsme si našli našeho zvířecího kamaráda, byl to pejsek Zanzi. A taky k nám ráda chodila na návštěvu kočka s koťaty, protože vždycky dostala něco dobrého.

Jídlo, které jsme si oblíbili stálo asi 5-7 Kč a jmenovalo se Mahindi, což byla kukuřice na grilu, ale nebyla předem uvařená jak jsme zvyklí a byla naprosto výborná.

Místní ovoce je skvělé

Celý Zanzibar se nese ve znamení HAKUNA MATATA, zpomal a užívej si přítomnosti. Často říkají pole pole což znamená v překladu pomalu pomalu, no stress. Na Zanzibaru jsem se cítila naprosto příjemně a bezpečně, dodržovali jsme pravidla a nechodili nikde daleko za tmy sami.

Lidé jsou kontaktní, ale nejsou otravní. Naopak se s nimi dobře povídá a vtipkuje. Po pár dnech jsme měli pocit, že jsme k nim zapadli a užívali si ten klid a pohodu. 

Oblast Nungwi a pláž byla opravdu nádherná. 

Výhled z kavárny

CO JSME VIDĚLI V BODECH?

 • Výlet lodí
 • Baraka Natural Aquarium
 • Jozani forest
 • Spice Tour
 • Hlavní město Zanzibaru

PLÁŽE NA KTERÝCH JSME BYLI

 • Nungwi
 • Kendwa
 • Jambiani
 • Chwaka
 • Pwani Mchangani

KDE JSME BYLI UBYTOVÁNÍ ?

 1. MILÁNOThe Dreamers kousek od letiště 1 noc 700 Kč osoba se snídani. 
 2. NUNGWIMakofi Guest House 4 dny 1050 Kč osoba se snídani. 
 3.  UROACoconut Tree Village Beach 1 noc 480 Kč osoba se snídani.
 4. JAMBIANI- Mwezi Boutique Resort 4 dny 3400 Kč osoba se snídani. Dostali jsme ještě od Bookingu kompenzaci asi 2000 Kč. 
 5. PWANI MCHANGANIMiramont Retreat Zanzibar 6 nocí 2450 Kč osoba se snídani.

Tady vidíte, že ubytování na Zanzibaru se dá sehnat fakt levně. Rozepíšu se trošku o našem ubytování ať máte lepší představu, ale nejlepší je rozkliknout odkazy a kouknout se na fotky.

Nejprve začnu Milánem, Miláno má 2 letiště Bergamo a Malpensa, každé z nich leží na druhé straně velkého města. Ze začátku jsme měli trošku obavy, jak zvládneme orientaci, ale bylo to naprosto jednoduché. Vystoupíte v Bergamu, sednete na autobus Malpensa to vás hodí na nádraží a od tama jedete vlakem až na letiště. Orientace a ukazatelé naprosto v pohodě. Na druhé letiště už pro nás přijeli manželé z našeho ubytování.
Ubytování, bylo skvělé, čisté, kousek od letiště Malpensa. Super byla i snídaně na hodinu, kterou jsme potřebovali. Jen si vzpomínám, že byla jen sladká, ale kafé a croissant se do Itálie prostě hodí. Ubytovala bych se tam určitě znova.
Potom nás majitel hodil na letiště a naše dobrodružství začalo.

NUNGWI- Naprosto skvělé ubytování s úžasnou atmosférou. Super je, že ubytování je za velkou zdí, musíte projít bránou, takže se tam člověk cítí fakt bezpečně. Když se řekne Afrika, představím si přesně tenhle styl. Byly tam různé pokoje, ten náš byl celý proutěný, s balkónem a houpačkou, skvělé na posedávání. V oknách byly jen sítě, ale to na celém Zanzibaru. V celém ubytování hrála příjemná hudba a bylo to takové hodně chill. Záchody a sprchy byly společné, ale to nám v tomhle případě vůbec nevadilo. Pokojíčky byly malé, ale čisté, na postelích byla dokonce mosktytiéra. V nabídce ubytování najdete jen o trošku dražší i pokoje s vlastní koupelnou. Já bych se do tohohle ubytování vrátila klidně znova. Vypovídá to i o jeho vysokém hodnocení 9,1. Cítili jsme se tam velmi dobře, parta tam byla skvělá.

UROA- Ubytování, o kterém jsem psala už výše a byli jsme v něm sami. Tohle bohužel doporučit nemůžu.

JAMBIANI- Naprosto kouzelné místo, místo našeho zasnoubení. Tady jsme dostali od Bookingu ještě 2000 Kč navíc slevu. Ubytování dokonalé a luxusní. Tohle byla opravdu oáza klidu. Pokoje byly nádherné, každý den úklid. Koukněte na fotky to je prostě nádhera. Ubytování mělo i vlastní bazén. Malou nevýhodou bylo to, že to byl luxusnější hotel, takže ceny v restauraci byly vyšší, ale to nám nevadilo, protože hned vedle byla úžasná restaurace se skvělým majitelem. 🙂 V hotelu hrála i živá hudba a bylo to fakt super místo na zásnuby i relax. K zásnubám nám nachystali i soukromou večeři na pláži u bazénu s vlastním číšníkem. O tom napíšu příště.

PWANI MCHANGANI- Tohle bylo spíše průměrnější ubytování se starším bazénem a né moc hezkou pláži. Od tama jsme jezdili autem stejně do Nungwi, takže v téhle lokalitě bych se znovu neubytovala. Na to, jaké to bylo ubytování měli dost drahé ceny za jídlo a nebylo tam kde moc jít a něco si koupit. Taková oblast ničeho. Ubytování které neurazí, ale ani nenadchne.

LETENKY

Ostrava- Miláno Bergamo- Ryanair 250 Kč osoba 
Miláno Malpensa- Zanzibar Oman Air 7600 Kč osoba
Miláno Bergamo- Krakow Ryanair 300 Kč

CELKEM

8150 Kč za letenky osoba a 8080 Kč osoba ubytování což je celkem 16 230 Kč za 15 dní na Zanzibaru. My jsme dostali ještě přes 2000 Kč kompenzaci od Bookingu, takže je to celkem kolem 14 000- 15 000 Kč. Celá dovolená nás vyšla i s výletama, jídlem a dárečkama zhruba na 20 000- 23 000 Kč za osobu na 15 dnů. Myslím si, že tohle je moc krásná cena oproti cestovkám.

JÍDLO

Co mi na Zanzibaru chutnalo opravdu moc je místní jídlo, za pár korun měl člověk hostinu. Obří avokáda asi za 20 Kč s rajčaty jsme jedli pořád.
Musím říct, že jsem překvapená, jak je všude v uvozovkách levno. Hodně lidí nám tvrdilo, že tam bude draho, ale nám to tak teda nepřišlo. Dražší byly potraviny v obchodě, třeba sýr apod.
Ale různé masa u místních, burger se bežně pohybovali kolem 40-50 Kč za porci jídla i s hranolkama. 🙂
Samozřejmě záleží jestli jde člověk do hotelové restaurace na pláži nebo jde na tu pláž do místní restaurace.

DOPRAVA NA ZANZIBARU

Na Zanzibaru je oblíbený dopravní prostředek Dala Dala, je to takový autobus s otevřenou střechou.  Nás celou dobu vozil skvělý řidič Benzino, oproti jiným nám dával opravdu skvělé ceny a díky němu jsme ušetřili spoustu peněz třeba i tím, že nás bral na místní trhy, kupoval nám jídlo apod. 🙂
Do dnes jsme s Benzinem v kontaktu. Byl ochotný nám pomoct sehnat i ubytování cokoliv. Přes WhatsApp jsme byli po celou dobu v kontaktu. Kdo by chtěl ráda pošlu kontakt, jen mi napište zprávu třeba na Instagram ať nesdílím jeho kontakty veřejně. 🙂

CO BYCH UDĚLALA JINAK?

Určitě bych se na celou dobu ubytovala na jednom max dvou místech. Nejlépe na severu v oblasti Nungwi, protože mi přišla tahle oblast ještě mnohem lepší než Kendwa bylo tam nejhezčí koupání, malé městečko a obchody. Potom bych se možná z nostalgie ubytovala ještě na jihu v okolí Jambiani, protože tam je fakt krásný hotel a úžasná restaurace.

Pokud se Vám moje články líbí, nezapomeňte mě sledovat i na sociálních sítích. ♡ Instagramhttps://www.instagram.com/mia.malis/?hl=cs

8 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *