Cestování

Srí Lanka

Surfování, čajové plantáže a krásná příroda…

Srí Lanka je nádherný ostrov a všem kdo tam ještě nikdy nebyli bych ho doporučila navštívit. Je to ostrov ideální na surfování, má krásné pláže i úžasnou přírodu. Je tam prostě vše. A ty západy slunce? Naprostá dokonalost. Zajímavosti je, že srílanská ekonomika je 52. největší na světe, takže zhruba na úrovni Řecka.

My jsme na Srí Lanku doletěli z Thajska a let trval pouze 2 hodiny. Výhoda je krátký let a nízká cena letenek. Ze Srí Lanky jsme ještě pokračovali na 20 dnů do óázy klidu na Maledivy.

Na Srí Lanku musíte mít vízum ETA , o které se dá zažádat elektronicky. Vízům dostanete na 30 dnů. V době, kdy jsme tam byli my, bylo zadarmo.

KDY JET NA SRÍ LANKU?

My jsme se na Srí Lanku vydali v únoru, konkrétně v roce 2020. Leden- březen jsou měsíce, kdy je na Srí Lance nejhezčí počasí. Takže naprosto ideální čas na to si zkrátit zimu tady v ČR. Nejdeštivější měsíce jsou naopak květen- srpen, ale jinak je tam teplo po celý rok.

SRÍ LANKA 17 DNŮ

Naše cesta začínala na jihu v oblasti Galle, kde jsme byli 10 dnů. Pro prvních pár dnů na tomto ostrově jsme našli úžasné hippies ubytování v takových barevných levných domečkách.

Náš první výlet byl do města Galle. Tohle městečko je zapsáno na seznamu UNESCO. Je to historické město ovlivněné portugalskými, holandskými a britskými přistěhovalci. Kolem města jsou hradby a na konci je nádherný maják.

Na jih od města Galle najdete ty nejhezčí pláže jako třeba Mirrisa, Dalawella beach nebo Unawatuna.

Na Srí Lance jsme taky navštívili národní park Udawlawe, který mě popravdě moc nenadchnul. Řidič, se kterým jsme byli domluvení nás vyzvednul poměrně pozdě, takže jsme i pozdě dojeli na safari a moc zvířat jsme už nepotkali. Už si úplně nevzpomínám na cenu výletu, ale za tu cenu to určitě nestálo. Srí Lanka má daleko více krásnějších míst než je tohle.

V podstatě jediné zvířata, jaké jsme viděli.

Po cestě zpátky jsme ještě navštívili pláž Mirissa a maják Dondra, což je nejjižnější místo ostrova. Tohle místo určitě stojí za návštěvu, zvládla bych tam být i mnohem déle.

Po pár dnech v hippies domečkách jsme se přestěhovali do krásného ubytování s výhledem na moře hned na pláži. Pláž byla malinká a většinu času jsme na ni byli úplně sami.

Štěňátka z vedlejší restaurace

Na Srí Lance jsme zažili taky naše první surfování a to byl teda naprosto úžasný zážitek. Podařilo se mi postavit hned napoprvé a kluk, který nás to učil nemohl uvěřit, že jsem ještě nikdy na surfu nestála. 😀 Bylo to fakt super a už se nemůžu dočkat až budeme surfovat znovu. Je to fakt návykové.

Navštívili jsme taky záchranou stanici želviček, kde byli třeba želvy se špatným krunýřem nebo bez ploutve, prostě ty které by nepřežili ve volné přírodě. Byla to taky taková želví nemocnice, kde ošetřovali zraněné želvy nebo želvy zamotané do sítí a pak je zase pouštěli zpátky do moře.

Po 10 dnech na jihu jsme se posunuli směrem do hor a to konkrétně do města Ella. Tohle je místo s úžasnou atmosférou, které určitě doporučuju navštívit. Je to výchozí bod pro různé výlety, jako jsou Ella Rock, Little Adams Peak, Rawana Falls, čajové plantáže a ikonická železnice.

Naše ubytování bylo krásné rovnou s výhledem na Ella Rock a kousek od města.

Náš první výlet byl k železničnímu mostu s názvem Nine Arch Bridge. Je to devitiobloukový železniční viadukt pocházející z dob Britské kolonie. Doporučuju si návštěvu naplánovat na dobu, kdy tam bude projíždět vlak. Je to moc hezké. My jsme tam byli 11:50. Potom jsme se ještě prošli po mostě, udělali si pár fotek a občerstvili se ve stánku a pokračovali jsme dál.

Další naší zastávkou byl Little Adams Peak, krásné místo klidná procházka. Leží ve výšce 1 141 m.n.m. Cesta byla fakt pohodová s nádherným výhledem. Myslím si, že daleko více vám přiblíží atmosféru fotky než moje slova.

Cestou zpátky jsme si zvládli ještě zabouchnout klíče 😀 a navštívit Rawana Falls. To už bylo na mě dost turistické místo. Tenhle vodopád má přibližně 25 m a nachází se asi 6 km od města Ella, kde jsme byli ubytování.

Lipton Seat jsou čajové plantáže, na které jsme vyrazili ještě brzo ráno. Venku byla fakt kosa a dokonce mrazík, takže cesta na skútru nebyla moc příjemná, ale dalo se to zvládnou. Brzo se udělalo teplo a už bylo lépe.

Tyhle plantáže jsou považovány za jedno z nejkrásnějších míst na Srí Lance a já s tím můžu souhlasit. Celá cesta až na vrchol je plná vyhlídek a fakt stojí za to. Když přijedete včas nahoru uvidíte krásný výhled na čajové plantáže, později už bývá na obloze opar.

Nahoře je malá místní restaurace, kde vám nachystají za pár korun výbornou místní snídani i s kávou.

Cesta zpátky už byla o dost horší, protože jsme se nevydali stejnou cestou zpět, ale chtěli jsme jet ještě kolem vodopádů a to byl kámen úrazu. Chvíli po cestě se to ještě dalo, ale po chvilce byl na cestě štěrk a prudký kopec, nakonec jsme museli slézt dolů a skútry tlačit no ono spíše držet a brzdit. Po chvíli byli na cestě obrovské šutry a výmoly, skútr se nedal udržet venku bylo horko a nám docházela voda. Dokonce jsem i spadla a skútr se na mě převrátil. Cestu dolů jsme šli asi 5 hodin. V 17 hodin večer jsme byli zhruba v půlce cesty. Takže někdy kolem 20 hodiny, naprosto vyčerpaní a spálení s úpalem. Cesta domů nám trvala ještě další asi 4 hodiny. No byl to naprosto šílený zážitek.

Uprostřed naší cesty jsme potkali paní s malou holčičkou, které boso vedly kozu a holčička nám dala kvítek. To nám dodalo sílu cestu dokončit, protože jsem si opravdu už myslela že tam zůstanu a vzdám to.

Náš další přesun byl do úžasného hotelu v Pinnawale, který sousedil se sloním sirotčincem. Tohle byla opravdu nádherná vyhlídka, protože jsme z bazénu i našeho balkónu viděli na slony, kteří se tam volně pohybovali a koupali se ve vodě. V hotelu jsme si zašli i na masáž, která byla fakt skvělá. Doslova balzám na duši po našem předchozím dnu.

Naší zastávkou před výstupem na horu Adams Peak bylo město Kendy. Za mě fakt škaredé a smradlavé město, které jsme si prošli, ale nedá se vůbec třeba s Galle srovnávat. Podle mě to byla zbytečná zastávka na naší cestě a mnohem raději bych zůstala o den déle u moře a surfovala. Tohle město je taky na seznamu UNESCO, ale na mě vůbec dojem neudělalo.

Poslední zastávkou naší cesty po Srí Lance byl Adams Peak takzvaně Adamova hora. Je to poutní místo Srílančanů a všech nabožeství. Říká se, že každý Srílančan by na ní měl vyjít aspoň jednou za život. Turisti tam chodí většinou o půlnoci, aby ji vyšli přímo na východ slunce a viděli stín do tvaru pyramidy. Na vrcholku hory je ve skále otisk chodidla, křesťané věří, že je to chodidlo Adama. Buddhisté zase, že je to chodidlo Buddhy, hinduisté Šiva a muslimové od Alláha.

Při výstupu na tuhle horu musíte zvládnout překonat 5 200 schodů. Výška hory je 2243 m.n.m.

My jsme na horu šli ze čtvrtku na pátek v noci, protože nás lákaly články o krásném východu slunce, ale nesmíte zapomenout, že pro věřící lidi je ta cesta úplně jiná. Majitel ubytování, kde jsme bydleli nás dopředu upozorňoval na to, že výstup může být psychicky dost náročný a ať moc před cestou nejíme, že by nám mohlo být z těch energií špatně.

Je třeba si uvědomit, že mnoho lidí tam jde kvůli tomu, že prostě jednou za život musí nebo z náboženského úmyslu, po cestě nahoru potkáte staré lidi, těhotné ženy, miminky, děti. Spousta lidí po cestě nahoru brečí, heká a trpí. Vůbec to na mě nepůsobilo dobře. Někdo kdo je více citlivý na věci, které kolem sebe vidí to nemusí snášet dobře a není to jako jít na hory u nás v Česku, kde potkáte veselé turisty.

Po cestě nahoru jsem asi dvakrát zvracela, chtělo se mi brečet a zpětně si říkám, že jsem se opravdu měla otočit a jít zpátky. Nahoře byl člověk na člověku, takže jsme pořádně ani nic neviděli, lidi tam kolabovali a omdlívali. Hodně lidi se fakt zkácelo dolů a kdo ví jak to dopadlo. Pohled to byl otřesný. Když jsme šli už po cestě dolů, potkali jsme tam jít lidi o berlích, bez noh- šli jen po rukách, ale taky bez nohou i rukou, je tam nesli v prostěradle.

Můj názor je takový, že by to určitě nemělo být turistické místo a mělo by se respektovat to, že ti lidi tam jdou za úplně jiným účelem, než je východ slunce. Ten se dá na Srí Lance zažít na mnohem lepších místech, kde člověk neuvidí a nezažije tolik utrpení najednou.

Musím říct, že mi pár dnů trvalo, než jsem byla schopná to nějak vstřebat a fotit jsem nedokázala téměř vůbec. Tohle nám narušilo poslední dny na Srí Lance. Na tenhle zážitek nezapomenu do konce života.

Jinak je Srí Lanka opravdu krásná země, která stojí za návštěvu. 🙂

CO JSME NAVŠTÍVILI V BODECH?

  • Galle – město
  • Miriisa – pláž, vyhlídka
  • Dondra – maják
  • Nine Arch Bridge – most
  • Little Adams Peak – malý kopec
  • Lipton Seat – čajové plantáže
  • Rawana Falls – vodopády
  • Pinnawale – hotel se slony
  • Adams Peak – hora

LETENKY

Na Sri Lanku jsme letěli z Thajska 2 hodinky. S leteckou společností Thai Lion Air a cena byla – 2200 Kč osoba

KDE JSME BYLI UBYTOVÁNÍ?

Ubytování na jihu
1. Bara Beach Home 4 noci 700 Kč osoba. Dala se dokoupit i snídaně za cca 80 Kč
2.Sea Front Villa 6 nocí 2600 Kč osoba se snídani v ceně, ubytování jsem už nenašla na Bookingu, ale tohle by mělo být ubytování od bratra majitele, jsou hned vedle sebe: Villa Sea Sun
Ubytování Ella– Green Village 3 noci 550 Kč osoba i se snídani
Ubytování Kandy– Kandyan Sweet Villa 1 noc 115 Kč osoba se snídani
Ubytování Pinnawala– Hotel Elephant Bay 1 noc 430 Kč osoba se snídani
Ubytování Adams Peak– Adams Peak Inn 2 noci 425 Kč osoba se snídani

Celkem za ubytování na Srí Lance za 17 dnů 4820 Kč jedna osoba i se snídani.

KDE JSME SI PŮJČILI AUTO?

Celou dobu nás vozil super řidič Siddha, se kterým jsme do dnes v kontaktu. Kdo bude chtít ráda předám kontakt, stačí když mi napíšete zprávu třeba na instagtam. 🙂

Pokud se Vám moje články líbí, nezapomeňte mě sledovat i na sociálních sítích, kde pravidelně přidávám tipy na levné letenky, místa které navštívit a další cestovatelské zajímavosti.

Instagramhttps://www.instagram.com/mia.malis/?hl=cs
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC-kMMfpyiqIlnPbbqODhJcg

2 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *