Sardinie
Cestování

Sardinie

Je Sardinie opravdu KARIBIK EVROPY?

letiště

Sardinie je opravdu nádherný ostrov ve Středozemním moři. Často se ji přezdívá evropský Karibik a já se tomuhle označení naprosto nedivím. Sardinií vystihují úžasné pláže, nádherně modrá voda, hory a minimum turistů a ta vůně, je to jednoznačně ten nejvoňavější ostrov, který jsme navštívili. Je jasné, že i na Sardinii se najdou turistická místa, ale najdete tam mnoho míst a pláží, kde budete naprosto sami. Sardinie je opravdu země, která si tohle označení zaslouží.

Na Sardinii jsme strávili úžasných 16 dnů.

KDY NAVŠTÍVIT SARDINII?
My jsme na Sardinii jeli na přelomu měsíce červen a červenec. Od května do října je na Sardinii nejtepleji naopak v listopadu nebo prosinci tam bývá maximálně kolem 9- 14 stupňů, takže je to opravdu spíše letní destinace.

PŘÍLET DO SARDINIE
Do Sardinie jsme přiletěli z Berlína asi ve 13 hodin odpoledne. Přiletěli jsme do města Algehro, což je město na severu Sardinie. Jelikož jsme měli v plánu hodně cestovat a poznávat krásy ostrova, auto jsme si půjčili tentokrát na celou dobu s vyzvednutím na letišti.

Z Alghera jsme se přemístili do městečka Arbatax, které leží zhruba v půlce ostrova na východním pobřeží. Ubytoval nás skvělý pán jménem Lorenzo. Lorenzo byl učitel na místní škole. První večer s námi popíjel Limoncello a hodiny nám vykládal o Sardinii. Vyprávěl nám o tom, že byl jeden z prvních, kteří si postavili právě apartmán v Arbataxu u moře, protože lidé na Sardinii jsou zvyklí žit ve středu ostrova nebo v horách, kvůli dávným nájezdům pirátů, když stavěl první apartmán u moře, jeho taťka mu klepal na čelo a dlouho mu to prý rozmlouval. Také nám vyprávěl, že lidé v Sardinii se dožívají vysokého věku, protože voda v moři tam je léčivá, lidé se tam hodně smějí a jsou v mentální pohodě. 🙂 Místo běhání se chodil každý den brzo ráno, koupat do moře a tím se udržoval v kondici. 

Náš první výlet byl na červené skály na pláž Cea Beach asi 20 minut jízdy autem z města Arbatax.
Je to nádherná pláž s bílým pískem a průzračnou vodou a červenými skálami.

Po krásném dnu na pláži jsme navštívili místní trh, kde jsme nakoupili spoustu zeleniny a salát k večeři. K tomu jsme zkusili i sardinské pivo jménem Ichnusa.

Porto Pino, je další úchvatná pláž, kterou jsme na Sardinii navštívili. Je to pláž na úplném jihu ostrova a cesta tam trvala skoro 3 hodiny. Pláž má nádherný bílý písek a ohromné duny, na které se v tomhle případě nemůže. Je u nich hlídač, tak jsme se vyfotili aspoň z dálky. Nicméně pláž je to hezká, s jemným pískem a i tak se nám tam moc líbilo.

Naprosto úchvatné pláže jsou v celé oblasti Costa Rei a to je taky místo, kde bych příště zvolila ubytování. Costa Rei je asi hodinu cesty směrem na jih od Arbataxu.

K večeru jsme se vydali na západ slunce na Torre di San Gemiliano, což je úplně nádherná vyhlídka. Tam jsme strávili hodiny pozorováním okolí a nasáváním atmosféry.

Další cíl naší cesty byla Cala Luna. Je to údajně nejkrásnější pláž Sardinie. Tahle pláž je přístupná lodí z přístavu Cala Gonone nebo Santa Maria Navarrese nebo pěšky. Z Arbataxu cesta trvá okolo hodiny, ale my jsme po cestě zastavovali ještě na vyhlídkách, takže jsme to určitě jeli minimálně dvě. Nám doporučil Lorenzo ať jdeme určitě pěšky, ale cesta nám trvala několik hodin, takže doporučuju dobrou a pevnou obuv. Trek začíná u pláže Cala Fuili, u které jsme zaparkovali auto. Zbytek cesty vede po útesech a různých cestičkách. Pokud se rozhodnete jít pěšky určitě vyražte hodně brzo ráno, bylo nám řečeno, že cesta trvá asi 2 hodiny nám trvala 3 hodiny a skoro celou dobu se jde na přímém slunci. V tom horku to nebylo moc dobré. Původně jsme to chtěli jít pěšky i zpátky, ale po té cestě jsem byla odhodlaná tam klidně přespat 😀 Nakonec naštěstí přijela loď a za 10 euro nás večer dovezla zpět. Pláž je krásná, jsou na ní jeskyně a určitě stojí za návštěvu.

Cala Luna
Cala Luna
Cala Luna

Na poslední den jsme si nechali návštěvu a procházku po městě Arbatax

Po pár dnech v Arbataxu jsme se přesouvali na sever. Cestou jsme navštívili ještě město Olbia. Přímořské městečko se spoustou historie a starých staveb. Tam jsme chodili uličkami křížem krážem. Viděli jsme kostel San Simplicio nádherný kostel a spoustu dalších krásných míst.

Naše další ubytování bylo ve městě Santa Teresa Gallura, město na severu Sardinie. Tohle městečko má krásné náměstí, kam jsme chodili hlavně večer, ale i krásné městské pláže. My jsme využívali hlavně auto a jezdili na pláže po okolí, kde nikdo nebyl. Krásná pláž je třeba Rena Bianca, ale z větší části je obsazená hotelovýma lehátkama a byla dost plná, před pláži se špatně parkuje.

Sardinie

Mnohem více se nám líbili pláže Spiaggia La Liccia nebo Spiaggia Rena Major, kde nebyl v tu dobu skoro nikdo. Velké rozlehlé pláže s krásným bílým pískem. Obě pláže byly asi 10 minut autem od našeho ubytování. Na těhle plážích jsme byli několikrát, protože se nám tam opravdu hodně líbilo. 🙂

Nádherný výlet byl na naprosto magickou hippies pláž Valle della Luna takzvané Měsíční údolí. Na pláž se jde kolem skal, kamenů po malé cestičce, od cesty je to zhruba 500 m. Na začátku pláže je nádherný hippies totem, pláž je kamenná a dá se opalovat na vyhřátých kamenech, tvoří ji žulové kameny a jeskyně, které jsou obydlené. Na pláži žijí hodně free a přírodní lidi, kteří tam vyráběli náramky a žili komunitně. Večer to tam celkem žilo, hráli na hudební nástroje, opékali na ohni, tančili a zpívali. Na pláži je dovoleno stanovat, potkali jsme tam stanovat i Čechy s dětmi.

Neptune’s Grotto neboli Neptunova jeskyně byl náš další výlet, nachází se asi 18 km od města Alghero. Je to 1200 m dlouhá jeskyně a píše se, že je jednou z nejznámějších na Sardinii. K jeskyní se dá doplout lodí, ale já doporučuju jít pěšky. Musím říct, že jeskyně na mě dojem moc neudělala, to cesta k ní byla mnohem zajímavější a hezčí. Vede k ní totiž 656 schodů a musíte sestoupit dolů asi 110 m. Výhledy na moře a schody jsou krásné.

Alghero je město, kterému se přezdívá Malá Barcelona, kvůli jeho katalánského vzhledu. Je to nádherné historické městečko, se spoustou uliček a malých obchůdků a různých kaváren. Je to celkem turistické město, ale i přesto má opravdu dovolenkářskou atmosféru. Město je na skalnatém výběžku hned u moře tvořeno opevněnými hradbami.

Další krásnou pláž, kterou nesmím opomenout je Spiaggia La Pelosa, které dominuje strážní věž Torre della Pelosa. Voda tam je opravdu nádherně modrá a průzračně čistá. Tohle byla pláž, na které jsme potkali opravdu hodně lidí asi nejvíce z celé dovolené.

Sardinie

Sardinie je prostě nádherná, úchvatná země, která si přezdívku Karibik Evropy zaslouží. Je to ten nejvoňavější ostrov a každému bych doporučila jí navštívit. Je tam mnoho dalších míst, které bych chtěla navštívit, takže doufám že se tam jednou vrátíme. 🙂

CO JSME NAVŠTÍVILI V BODECH?

 • Arbatax – vesnička, ve které jsme bydleli.
 • Torre di San Gemiliano– vyhlídka
 • Cala Luna– trek
 • Olbia– historické město
 • Santa Teresa Gallura– město na severu, kde jsme bydleli
 • Neptunova jeskyně
 • Capo Caccia– obrovský masiv
 • Alghero– město, kde jsme přiletěli

PLÁŽE KTERÉ JSME NAVŠTÍVILI

 • Cea Beach– pláž, na které jsou červené skály
 • Porto Pino– duny
 • Costa Rei– nejkrásnější oblast. Tam bych příště volila ubytování
 • Cala Luna– úžasná pláž, na kterou vede trek
 • Rena Bianca– městská pláž, kousek od našeho ubytování na severu
 • Spiaggia La Liccia– naše oblíbená pláž na severu
 • Spiaggia Rena Major– naše oblíbená pláž na severu
 • Valle della Luna– hippies pláž takzvané Měsíční údolí
 • Spiaggia La Pelosa– hodně turistická pláž, s krásnou vodou
 • Cala Brandichi

Když budete projíždět kolem pobřeží uvidíte spoustu značek, které vás budou směřovat na pláže. Takže věřím, že si tam každý najde tu svou oblíbenou. Některé krásné pláže jsou přímo i pro lidi s pejskama 🙂

LETENKY
Vždycky, když kupujeme letenky koukáme se i na okolní státy a jejich letiště, tak ať to máme v rozumném dojezdu. Tímhle můžete ušetřit i několik tisíc na letenkách. Letenky na Sardinii jsme měli z Berlína. Pozor na to, jsou tam 2 letiště, to jsme před tím nevěděli.

Letěli jsme společnosti EasyJet a zpáteční letenka stála 1400 Kč.

Berlín

KDE JSME BYLI UBYTOVÁNÍ?

 1. Arbatax- Beach house LIBECCIO 5 nocí 1900 Kč osoba
 2. Santa Terrasa di Gallura- Splendido trilocale residence 10 nocí 4600 Kč osoba
 3. Berlín- Zimmer 1 noc 400 Kč osoba

KDE JSME SI PŮJČILI AUTO?

Auto jsme si půjčili v Auto Europe, rezervovala jsem ho už z domu s vyzvednutím na letišti.
Celé auto na 16 dnů stálo 8500 Kč

Dohromady je to tedy 12 500 Kč za letenku, ubytování a auto na 16 dnů za osobu. 🙂 

Sardinie

Pokud se Vám moje články líbí, nezapomeňte mě sledovat i na sociálních sítích. ♡ Instagramhttps://www.instagram.com/mia.malis/?hl=cs

12 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *