Cestování

Bangkok

Jaký je Silvestr v Bangkoku? Krásy města a jeho dechberoucí chrámy…

Tady začíná naše 2 měsíční cesta plná dobrodružství. Jak vypadal náš let z Prahy do Bangkoku si můžete přečíst v minulém článku.
Zde napíšu, že cesta trvala přes 21 hodin a do Bangkoku jsme doletěli něco po půlnoci.
Po přečtení špatných recenzí na leteckou společnost China Eastern, se kterou jsme letěli jsem měla trošku strach, ale nakonec vše proběhlo v pořádku. V letadle jsme dostali hodně jídla, pití a celkově od cesty letadlem nečekám, že to tam bude jako v pěti hvězdičkovém hotelu. A teď už pojďme k tomu, co všechno jsme viděli v Bangkoku. 🙂

Bangkok je hlavní město Thajska a je to taky nejlidnatější město. Ve městě najdete hodně památek a taky hodně rušný pouliční život. Bangkok je jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě hned po Londýně a Paříži. V tomhle městě najdete přírodní parky, zoo, moderní budovy a taky historické památky a nádherné chrámy. 

Bangkok letiště

1 DEN

Přistáli jsme, našli jsme našeho taxikáře, který pro nás přijel. Byla noc a my jsme byli unavení, natěšení a plní očekávání, protože o Bangkoku se říká, že ho budete buď milovat nebo nesnášet.
Zajímavé to začalo být někdy po 1h ráno, když jsme dojeli před hotel a zjistili, že ubytovat se můžeme až dopoledne. Chybička se někde vloudila :D, ale představte si, že jste v cizím městě, v noci, někde v černé uličce na recepci vašeho hotelu a nemáte kam jít. Ve fázi únavy a zoufalství mi přišlo v tu chvíli město strašně strašidelné a k tomu všemu, jsme si na letišti nevyměnili žádné báhty, protože jsme hotel měli zaplacený a řekli jsme si, že to uděláme až v klidu ráno.

Prvně jsme se zkoušeli ptát paní na recepci, ale ta nám tvrdila, že v okolí nic volné není a že můžeme počkat tady, no byla tam aspoň wifi. My unavení, ve 30 stupních v noci natěšení na sprchu jsme zkoušeli zarezervovat ubytování aspoň přes Booking, ale to v noci nejde, nabízelo nám to ubytování až na další dny. Nejprve jsme zkusili obejít pár ubytování v ulici, ale všichni měli opravdu obsazeno, tak jsem seděla na recepci a hlídala naše malé kufry, ještě že jezdíme takhle nalehko. Nakonec Igi našel o ulici vedle pána, který měl volný pokoj. Další problém nastal ve chvíli, kdy se u něho nedalo platit kartou, dolary nechtěl a my jsme neměli žádné báhty. Jako depozit chtěl náš pas, ty jo dejte cizímu člověkovi váš jediný doklad na který můžete odletět domů. Ta představa je šílená a všude vás upozorňují na to, že pas nikdy a nikde nedávat z ruky. No nic nám nezbývalo, takže jsme to museli risknout. Pokojík byl zatuchlý, bez okna a my jsme měli brutální jet leg, ale za tu sprchu uprostřed pokoje, která stříkala pak všude to stálo a my jsme po tom všem byli fakt spokojení a vděční, že se máme kde natáhnout. 😀 Takže takhle začala naše první noc v Bangkoku.

Druhý den ráno vše probíhalo v pohodě, my jsme zaplatili a pán byl moc milý, nabídl námkafe. Bylo fajn, že nás v našem hotelu ubytovali o pár hodin dříve. Takže jsme se ubytovali, dali si sprchu a vyrazili na naši první polední snídani.

Na našem ubytování se mi nejvíce líbilo, kde bylo umístěné. Nebylo totiž na hlavní párty ulici Khao San Road, ale bylo o ulici vedle. Naše ulice byla menší, ale i tak tam bylo dost restaurací a obchůdku. Byl tam větší klid a o dost méně lidí. Mám pocit, že první den, jsme ochutnávali jen jídlo a užívali si tu pohodu. Celý den jsme se potulovali uličkami, nasávali atmosféru a snažili se vyrovnat s časovým posunem. Večer byl Silvestr, takže jsme se potkali s našima kamarádama z letadla, které jsme po cestě poznali. Šli jsme na Khaosan Road a dali jsme si večeři a Igi zkusil své první brouky. 😀 Ohňoostroj jsme z místa, na kterém jsme byli neviděli žádný ale i tak to bylo super.

Ulice Khaosan Road je taková legendární ulice v Bangkoku. Věřte mi, že na téhle ulici uvidíte věci, které jste ještě nikdy neviděli. 😀 Každopádně tam chodí davy turistů a lidí, takže my jsme se jí spíše vyhýbali a navštěvovali menší uličky okolo. Super je, že když si najdete ubytování v téhle lokalitě budete to mít blízko úplně všude a hlavně k dalším památkám a večernímu životu. Jinak zde najdete spoustu restaurací, obchůdků, vyhlášené thajské masáže a vše na co si vzpomenete. Mě, ale popravdě v Thajsku masáže vůbec nenadchly, mám ráda u masáže klid a soukromí a tady se vše odehrává na ulici v přímém ruchu města. To není nic pro mě.

Bangkok

Thajsko užasnou kuchyni a vyzkoušeli jsme tady spoustu výborných jídel.
Pad Thai– základ jsou rýžové nudle, vajíčka, tofu a zelenina, která se liší v různých regionech. Celé se to připravuje na pánvi a je to rychlý pokrm. Někdy se přidává kuřecí maso nebo krevety.

Spring Roll– aneb Jarní závitky. Jsou naplněné zeleninou a nudlemi. Potom se smaží a podávají se s omáčkou.
Roti– jsou něco jako palačinky a prodávají se hodně ve stáních na ulici. Dělají se na několik způsobů. Jsou ale více křupavé než naše palačinky a s čokoládou a banánem jsou výborné.
Smoothie– na každém rohu se dělají ovocné koktejly z různých druhů ovoce. Mňam.
Morning Glory– zelenina podobná našemu špenátu, často se přidává do jídla nebo se podává jako příloha se šťávou, česnekem a chilli. Naprosto výborné.

2 DEN

V Bangkoku se nachází neuvěřitelné množství chrámu. Někde jsem četla, že se uvádí počet kolem 500. Zajímavost, kterou jsem se dočetla je to, že chrámy, které byly založeny královskou rodinou mají ve svém názvu začátek na Rat, Racha nebo Maha. Chrámy, které opatrují uctívané a důležité předměty mívají před svým jménem slovo Phra. Do chrámu by jste měli dodržet slušné oblečení a zakryté ramena a kolena, je to slušnost, která by se měla dodržovat. Muži by měli mít dlouhé kalhoty a žena taky. U vstupu je to kontrolováno. Taky se všude ve chrámech chodí boso.

První místo, kam jsme zamířili byl The Grand Palac, kterému se říká Velký nebo Královský palác. Je to v podstatě palácový komplex a najdete ho na ulici Thanon Na Phra Lan, my jsme tam došli z ubytování pěšky podle navigace. Po cestě nás zastavovalo plno místních, kteří nás chtěli odvést buď na jinou atrakci nebo tvrdili, že je palác zavřený. Do roku 1946 zde měla sídlo královská rodina. Celý komplex paláců je za bílou zdí a vstupné je 500 BHT, což je přibližně 340 Kč, ale přístup máte i do dalších chrámů, které se nachází v komplexu. Líbilo se mi, že jsme na každém místě dostali u vstupu i pitnou vodu. Tenhle palác je naprosto velkolepý a má nádherné do detailů propracované zdobení. Ze začátku, jsme byli malinko dezorientovaní a nevěděli jsme kam dříve koukat, ale stačí jít s davem.

Wat Phra Kaeo je chrám, který se taky nachází v areálu Královského paláce. Je to chrám smaragdového Buddhy a je považován za nejposvátnější chrám buddhistický chrám v Thajsku. Zajímavosti je, že soška Buddhy není vyrobena ze smaragdu, ale z jadelitu a je vysoká pouze 66 cm.

Wat Benchamabopit je nejmladší chrám v Bangkoku a byl postaven z italského mramoru. Na nádvoří je vystaveno 53 Buddhových soch z celé Asie. Vstupné 20 BHT.

Wat Phra Chetuphon neboli Wat Pho tenhle chrám najdete hned vedle Velkého Paláce. Je poměrné velký a rozsáhlý a je nejstarším chrámem v Thajsku. Nejzajímavější na něm je obrovská socha ležícího Buddhy dlouhá 46 metrů a vysoká 15 metrů. Vstupné do chrámu je 200 THB, což je asi 130 Kč.

Chrám Wat Arun se nachází za řekou a dostanete se na něho lodí. Tomuhle chrámu se říká chrám úsvitu a my jsme měli to štěstí, že jsme ho navštívili za západu slunce, protože atmosféru to mělo úžasnou. V životě jsem neviděla krásnější a oranžovější západ slunce, pohled na chrám a město byl naprosto dokonalý.  Dominantou chrámu je 82 metrů vysoká věž, ze které je výhled na celou čtvrť. Vstupné je 50 BHT, což je 40 Kč.

Tuk Tuk

Zpátky na hotel se nám nechtělo jít už pěšky, tak jsme vyzkoušeli první jízdu Tuk Tukem, řidič to vzal celkem adrenalinově tak to byl zážitek. 😀

Další den ráno jsme se přemísťovali už na krásný ostrov Koh Samui. V Thajsku jsme Strávili 30 dnů a další naší zastávku byla Srí Lanka, do které jsme odlítali z Bangkoku. Takže na konci naší cesty Thajskem jsme se znovu vraceli na 2 dny do Bangkoku.

Při cestě zpátky jsme ještě chtěli navštívit China Town, ale k tomu už bohužel nedošlo, protože se tam nedoporučovalo chodit kvůli začínajícímu covidu.

Takže jsme zamířili aspoň do obrovského nákupního centra Terminal 21 a prošli pár obchůdku abychom mohli nakoupit suvenýry. Nakupování je prý jednou z hlavních atrakcí Bangkoku a seženete tady úplně všechno od šperků, dřeva, drahokamů, keramiky až po oblečení. Mě se daleko více líbilo klidnější prostředí v Chiang Mai, kde jsme našli více menších obchůdků, které měli duši.

MÍSTA, KTERÉ JSME NAVŠTÍVILI V BANGKOKU

 • Khao Sand Road
 • The Grand Palac
 • Wat Phra Kaeo
 • Wat Benchamabopit
 • Wat Phra Chetuphon
 • Wat Arun
 • Terminal 21

JÍDLA, KTERÉ DOPORUČUJU V THAJSKU OCHUTNAT

 • Pad Thai – smažené nudle
 • Fried Rise – smažená rýže
 • Roti – palačinky
 • Spring Rolls – smažené závitky
 • Morning Glory – pikantní zelenina
 • Čerstvý kokos
 • Tom Yum – polévka
 • Mango Sticky Rise – mango s lepkavou rýži
 • Satay – nejčastěji kuřecí maso na špejli
 • Kokosová zmrzlina – většinou podávaná v kokosové misce
 • Smoothie a čerstvé ovoce – nejlepší a nejčerstvější ovoce

Doufám, že se vám tenhle článek líbil a že se vám Bangkok bude líbit stejně jako nám. Město má svojí úžasnou atmosféru, plnou rozmanitých uliček a na každém rohu najdete něco jiného. Chrámy v Bangkoku nás naprosto ohromily a moc doporučujeme jejich návštěvu. A příště už o ostrově Koh Samui. 

Pokud se Vám moje články líbí, nezapomeňte mě sledovat i na sociálních sítích. ♡ Instagramhttps://www.instagram.com/mia.malis/?hl=cs

Bangkok

2 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *