Chiang Mai
Cestování

Chiang Mai

Sever Thajska, hory, sloni a kurz vaření…

Konečně se přesouváme od moře na sever Thajska, plní očekávání a možná trochu i pochybností jestli sever bude stát opravdu za to. Hned na začátku vám povím, že sever Thajska za to určitě stojí a pokud na to máte čas a prostor doporučuju ho navštívit na 150 %. Chiang Mai a Chiang Rai jsou města, které mají naprosto odlišnou atmosféru. Najdete tam spoustu malých hipster kaváren, nádherných rukodělných obchůdků s věcmi, které mají svou duši. Město mají hodně v oblibě i digitální nomádi.

My jsme na sever přiletěli z ostrova Phuket a v Chiang Mai jsme strávili 4 dny a bylo to málo, k prozkoumávání tam toho bylo mnohem více. Příště bych raději vynechala třeba Phuket a na severu strávila více dnů. 
V tomto nádherném městě je přes 300 chrámů a často se odtud jezdí na výlety do sloních sirotčinců, na motýlí nebo orchidejové farmy a k nejvyšší hoře Thajska Doi Inthanon a pokud se nebudete chtít vypravit k nejvyšší hoře Thajska, můžete využít nespočet národních parků, kterých v okolí najdete mnoho.

V listopadu se zde koná nádherný festival Loy Krathong, při kterém se vypouští tisíce lampiónů štěstí, musí to být naprosto úžasný zážitek. Nechci do článku používat cizí fotky, ale určitě se na nějaké podívejte je to fakt nádhera.

POČASÍ V CHIANG MAI

Nejlepší počasí v této lokalitě je zhruba od listopadu do února. V období od března do května bývají ve městě hodně vysoké teploty a to není na prozkoumávání památek úplně ideální. My jsme v Chiang Mai byli v lednu a počasí bylo krásné.

NAŠE 4 DNY V CHIANG MAI

Do Chiang Mai jsme přiletěli někdy kolem poledne, jeli jsme se ubytovat a odpoledne nás čekal už kurz vaření.
Kurz vaření jsem zamlouvala dopředu přes Airbnb podle recenzí a toho co se mělo vařit. Celý kurz vedly milé slečny Nim a Pim. 🙂 Nejprve nás vyzvedli v našem ubytovaní a když jsme posbírali celou naši skupinu, což bylo 8 lidí, tak jsme vyrazili do města na obrovskou tržnici. Po celé tržnici nás provedli a ukázali nám z čeho budeme vařit a různé zajímavosti, třeba rozdíly mezi chilli papričkami. V autě, jsme vyplnili papírek, co chceme vařit, jestli jsme vegetariáni apod. 🙂

Dohromady jsme vařili 5 různých jídel předkrm, nudle, polívku, curry, dezert. Na výběr jsme měli třeba Pad Thai, Coconut milk soup, Green curry, Mango sticky rice a klasické jarní závitky. Všechny jídla jsme si potom mohli sníst a odvést, takže jsme měli oběd i večeři.

Další den brzo ráno nás čekal úžasný výlet do Elephant Jungle Sanctuary, které jsem vybírala podle recenzí a doporučení na internetu, protože jsme nechtěli podpořit žádné špatné zacházení se slony, případné ježdění apod. Musím říct, že návštěva sloního sirotčince byl naprosto nejsilnější magický zážitek z celého Thajska. Nikdy by se mi nesnilo, že právě my zažijeme celý den u slonů a byl to naprosto skvělý den.

Na místo se jede poměrně dlouho, myslím že cca 2 hodiny a cesta byla dost kostrbatá, takže nám nebylo moc dobře, ale přijedete do naprosto malebného místa a uvidíte život mimo město. Tenhle sirotčinec je uprostřed přírody a je obrovský.

Hned po příjezdu jsme dostali sušenky a kafe a na převlečení jsme dostali tradiční oděv Karen, který jsme na konci celého dne dostali i čistý a zabalený domů, jako dárek. Je to moc hezká vzpomínka a je to fakt pohodlná věc. Potom nás čekala přednáška o slonech, jejich životu, krmení, medicíně a všem ostatním co se jich týká.

Po přednášce jsme dostali několik banánů, které jsme si dali do kapes Karen a šli jsme zavolat slony, aby nás slyšeli museli jsme hromadně všichni zavolat BON BON. Tohle jsme udělali párkrát a nejednou se všichni sloni rozběhli směrem na nás. Je to naprosto úžasný a šílený pocit, když vidíte celé stádo tak obrovských zvířat jak běží přímo na vás a zároveň cítíte, jak vám duní zem pod nohama.

U krmení jsme se se slony seznamovali, fotili se, hráli si a bylo to super. Po celou dobu byl s námi i fotograf, který nás fotil a fotky z celého dne jsme si pak stáhli zadarmo do počítače. Po krmení slonů jsme šli na prohlídku celého sirotčince, kde nám ukázali různé druhy slonů, mláďata a samičky, samci byli zase oddělení v jiném výběhu. Všichni byli ve volné přírodě, takže to byla krásná procházka přírodou.

Po téhle procházce jsme šli na oběd, kde jsme měli na výběr z několika vegetariánských jídel a ovoce. Po obědě jsme měli asi hodinku pauzu na relax kávičku. Celý den byl v hodně pohodovém duchu, tak abychom stihli nasát pořádně atmosféru, která na tomhle místě byla.

Po obědě jsme se vydali dělat medicínu pro slony. Do obrovského hmoždíře jsme dostali směs různých věcí, aby měli sloni dobré trávení a museli jsme jim z toho uhnětat vitaminové koule. Všichni jsme se u toho vystřídali a navzájem se povzbuzovali.

Když bylo vše hotovo převlíkli jsme se do plavek a vyrazili se slony do bahenní lázně. Když myslím bahno tak do slova a do písmene jsme se bořili v bahenním jezírku a mazali to na slony, samozřejmě se to strhlo v bahenní válku, kreslili jsme si různé ornamenty na záda a všichni jsme blbli.

No a na závěr jsme vyrazili slony od bahna umýt pod vodopády, kde se to po chvíli zvrhlo v šílenou vodní bitvu všichni proti všem. Každý se políval navzájem a všichni blbli jako malé děti. Naprosto úžasné bylo to, že tam byli lidi z naprosto různých koutů světa a téměř nikdo si nerozuměl, ale když přišla tahle vodní bitva, bylo to všem úplně jedno, jazyk nehrál roli, protože všichni odhodili zábrany a užívali si přítomný okamžik.

Poslední den před odjezdem jsme ještě navštívili Wat Phra Singh, jeden z nejkrásnějších chrámových komplexů v Chiang Mai, který byl postavený už v roce 1375.
Ve druhé půlce dne jsme se už jenom potulovali městem a objevovali místní obchůdky a různé uličky.

CO DĚLAT V CHIANG MAI

Kurz vaření
Elephant Jungle Sanctuary– sloní sirotčinec 
Wat Phra Singh – chrámový komplex v Old Town
Wat Phra That Doi Suthep– chrám na hoře Doi Suthep
Wat Chedi Luang– obrovská pagoda
Narodní park Doi Suthep– nádherný park plný přírody

TRHY V CHIANG MAI

Chiang Mai Night Bazaar– tradičí nočí trh
Sunday Walking Street
Wualai Walking Street
Warorot Market
Ton Lamyai Market

Ochutnávka piva na trhu

Ubytování jsme měli v oblasti Old Town, odkud je dobrá dostupnost téměř všude.

Letenka– z Phuketu do Chiang Mai 1300 Kč osoba
Ubytování–  Old Town Boutique 3 noci 670 Kč osoba
Kurz vaření– trval od 15:30- 21 hodin 750 Kč osoba
Elephant Jungle Sanctuary– celý den u slonů i s jídlem 1600 Kč

Sever Thajska je opravdu nádherná oblast, kterou bych všem doporučila navštívit, rozhodně nebudete litovat. Doufám, že se vám článek líbil a pomohla jsem vám přenést, tuhle jedinečnou atmosféru až k vám. 

Pokud se Vám moje články líbí, nezapomeňte mě sledovat i na sociálních sítích. ♡ Instagramhttps://www.instagram.com/mia.malis/?hl=cs

3 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *