Cestování

Tinos

nejromantičtější ostrov, na kterém jsem kdy byla…

 

Tinos je malebný řecký ostrov, který leží v souostroví Kyklády kousek od ostrova Mykonos. Tenhle ostrov nemá své letiště, takže jediná možnost, jak se tam dostat je lodí.

 

Jak jsme se vlastně dostali na Tinos?

Řeknu vám naprostou pravdu. Tinos nebyl vůbec v původním plánu, protože všude se mluví jen o Mykonu a o Tinosu skoro nikde nikdo. Můj sen už dlouho bylo vidět právě sousední Mykonos. Takže když mi přišly akční letenky v létě na email vůbec jsme neváhali a hned je koupili. Kámen úrazu byl v tom, že většinou jezdíme na dovolené mimo sezónu, takže jsem měla zafixované i takové ceny za ubytování, ale opak byl pravdou. V sezóně byly na Mykonu, tak vysoké ceny za ubytování, že při představě, že by tahle dovolená měla byt dražší než dovolená na Zanzibaru to nepřipadalo v úvahu. Zároveň jsme si opravdu přáli po tak dlouhé době někam vyrazit, takže jsme začali hledat jiné alternativy.

No a nejlepší a zároveň nejlevnější variantou byl pro nás právě sousední Tinos. Musím ale říct, že jsem ráda, že nás osud zavál právě tam, protože je to naprosto malebný ostůvek, s minimem turistů a úžasnou řeckou atmosférou. Měla jsem pocit, že až tady jsem zažila tu pravou řeckou atmosféru bez davů turistů.

KDY NAVŠTÍVIT TINOS?

Nejteplejší měsíce na tomto ostrově jsou od června do října. Pokud chcete návštěvu spojit i s ostrovem Mykonos, určitě bych zvolila období mimo letní prázdniny, určitě ušetříte za ubytování i auto. My jsme na Tinosu byli v červenci.

 

PŘÍLET NA MYKONOS

Na Mykonos jsme přiletěli kolem 16 h odpoledne a odlet jsme měli z Vídně. No nejprve asi začnu, naší cestou do Vídně, protože ta stála za to. Cestování bez cestovky má jednu nevýhodu a to je ta, že když se něco po cestě posere, tak jste prostě v háji a musíte to řešit sami. 😀 Po tom, co jsme na Zanzibaru skončili bez ubytování v pustině a různých našich dalších cestovatelských zkušeností jsem si už říkala, že nás nic nepřekvapí, ale jak už tomu bývá… 😀

Den před odjezdem jsme měli vše nachystané, a úplně jsem si pochvalovala, jak je všechno fajn a jak to bude naše nejklidnější dovolená, že máme všechno hotové a bude to pohoda. Ráno jsme vstali opravdu brzo ráno, ať máme fakt velkou rezervu a dojedeme do Vídně včas. Odlet jsme měli ve 13 hodin, ale vyjížděli jsme asi v 6 ráno, ať všechno bez stresu stihneme.

No a teď k věci, jedeme si tak kolem Brna a říkáme si jak je to super, že máme fajn čas a cesta ubíhá hladce a pár kilometrů za Brnem se to stalo. Auto nám udělalo cuk cuk a bylo po srandě. 😀 Když nešlo ani po půl hodině nastartovat, byli jsme fakt v háji. Paniku z toho, že jsme několik km za Brnem a že jak to auto dostaneme někde pryč, střídala beznaděj, že dojet na letiště nezvládneme včas a celá dovolená nám propadne. S tím jsme se, ale nehodlali smířit, takže jsem nasedla do auta, abych ho mohla řídit a manžel ho odtlačil do nejbližší vesnice naštěstí to bylo mírně z kopečka. 😀
Tam jsme se domluvili s mítnima, že u nich auto můžeme nechat zaparkované a na dovolené budeme řešit zbytek.

Teď následovala fáze číslo dvě, ale neuvěříte, jak je težké sehnat taxíka, který vás zaveze do Vídně na letiště, když jste už za Brnem. Podle mě jsme obvolali tak 40 různých telefonních čísel, místní pán nám taky pomáhal až se jeden hrdina našel.
Pán byl fakt skvělý, pohotově nás stihl dovést na letiště tak, že jsme proletěli kontrolou, naštěstí jsme neměli žádný kufr k odbavení. Přiběhli jsme ke GATU a asi za 10 minut se otevíral a my jsme hned letěli. Takže naše dovolená byla zachráněna 😀 Naprostá úleva sedět na letišti s tím, že jsme to opravdu stihli.

Na Mykonos jsme přiletěli odpoledne, musím říct, že jsem byla po tom stresu fakt unavená a hotová . Hned od letiště jede za pár euro autobus, který stojí ve městě a pak v přístavu.

Na Tinos jsme jeli se společností Lest Ferry až v 18:30 raději jsem tam nechala taky rezervu, ale trajekty jezdí tak 5x denně. V přístavu jsme nějakou dobu čekali, ale v tu chvíli mi to vůbec nevadilo, aspoň jsme měli čas se vzpamatovat, něco posvačit a hlavně se převlíknout. 🙂
Trajekt se jmenoval  Ekaterniti a z Mykonu na Tinos jede jenom 30 minut, takže to byla fakt rychlovka.

Kdo se bojí mořské nemoci, tak tady strach mít nemusí loď se sice trošku houpe, ale je opravdu veliká nahoru vedly i jezdící schody, je rozdělená na několik části. Dá se být i venku a najdete tam třeba bufet nebo obchody se suvenýry a oblečením.

Před nástupem na trajekt jsme museli vyplnit nějaký zdravotní formulář z jejich stránek, ale nikdo ho po nás nechtěl vidět, protože Tinos a Mykonos jsou něco jako jeden okres.

Po příjezdu na Tinos jsme si byli hned půjčit auto, které jsme měli zarezervované dopředu, dole ve článku vám dám odkazy a jeli jsme nakoupit a ubytovat se.

Večer, když jsme se ubytovali nás přepadla neskutečná euforie, pocit radosti, štěstí a vděčnosti, že jsme to dokázali. Nejvíce je ukázáno v našem videu na Youtube, kde jsem točila i ubytování. 🙂
První video: ŘECKO ✈️ | Romantický ostrov Tinos, slzy štěstí. Málem jsme nestihli letadlo a úžasný západ slunce
Druhé video: ŘECKO 🏝 | Cestujeme po ostrově Tinos 2. Nádherné pláže, místa kde nikdo není a krásné město

Pak jsme už jen seděli a koukali na hvězdy

Naše ubytování mělo úžasnou útesovou pláž, na které jsme byli úplně sami, takže jsme se tam z různých pláží Tinosu a výletu nejraději vraceli, protože tam jsme věděli, že budeme mít ten pravý pocit klidu.

Tinos je krásné jenom projíždět. Má spoustu krásných vyhlídek a modrobílých domečků. 🙂

Další dny večer jsme navštívili i hlavní město Tinos. Je to nádherné přímořské městečko s krásnou atmosférou. Restaurace lemují celou cestu u moře a pak tam jsou ještě další obchůdky, kde je kouzelné se i jenom procházet. Nejvíce tam byly obchody s oblečením nebo náboženskou tématikou.

Spontánně jsme si zašli potom do restaurace, kde jsme si dali Tinoské speciality a Řecký salát. Atmosféru to mělo fakt nádhernou.

První náš větší výlet byla Kavalourko beach, je to pláž na severu ostrova. Auto jsme nechali kousek od parkoviště, protože jsme měli strach, že by jsme ten kopec nazpátek, po nezpevněné cestě s naším malým autemnemuseli vyjet. Když přijedete na tuhle pláž je před ní ještě jedna a pak se jde o kousek dále právě na Kavalourko. Tahle pláž je podle mě na fotkách mnohem hezčí než byla ve skutečnosti, bylo tam poměrně dost řas a koupaní zase tak zajímavé nebylo.

Mnohem zajímavější byly útesy kolem a věci vytesané ve skalách, mělo to úžasnou atmosféru a určitě stojí za to to vidět.

My moc města nemusíme, ale do městečka Tinos jsme se vraceli na večer celkem často. 🙂 Ať už to byla procházka po přístavu nebo po městě stálo to za to. Musím ale říct, že celý ostrov je poměrně dost větrný asi jsem nezažila místo, kde by tolik foukal vítr, ale zase to bylo v tom horku o něco příjemnější.

Tady na tomhle místě dělají nejlepší wafle, které jsem kdy jedla 🙂

Další pláž, kterou jsme navštívili byla Mikri Ammos beach, tohle už byla mnohem více turističtější pláž. Na téhle pláži byl i malý bar s diskotékou. My jsme na těhle plážích byli vždycky jen chvilku a na odpoledne jsme se vrátili k nám, kde nikdo nebyl.

Naprosto kouzelné městečko ve vnitrozemí, které určitě doporučuju navštívit je Volax. Město má malinké a malebné uličky. Při sčítaní lidu v roce 2011 zde žilo pouze 51 obyvatel. Město leží zhruba 284 m nad mořem. Myslím, že nejvíce poznáte z fotek. 🙂

Kousek od našeho ubytování jsme měli i tuhle skvělou pláž s nádherně čistou vodou a barem. Pláž se jmenuje Paralia Agios Romanos. Tahle pláž byla čistá a uklizená a podle mě to byla jedna z nejhezčích pláží, kterou jsme na Tinosu navštívili.

Naše ubytování bylo asi 20 minut autem od hlavního města, byl tu bazén, kůň a krásný výhled na moře. Vůbec nikam se nám z tak krásného ubytování nechtělo.

Poslední den večer, jsme ještě navštívili naposledy město Tinos a dali si večeři u majáku při západu slunce.

Mezitím si nás na Tinosu adoptovaly kočky.

Na Tinosu jsme strávili celkem 7 dní a musím uznat, že na tak krásném místě bych vydržela mnohem déle.
Odjezd trajektu jsme měli v 11:30 dopoledne. V přístavu jsme čekali delší dobu a jediné kdo k nám přiběhnul byl nějaký strašně drsný pán, který chtěl vidět nejspíše test, ale stačil mu ten, který jsme měli na přílet do řecka a to bylo celé.
Pak nás čekalo zase 30 minut na lodi a byli jsme na Mykonosu, ale o tom zase v dalším článku. 🙂
Tinos je fakt nádherný ostrov a my na něj moc rádi vzpomínáme, takže bych ho určitě všem doporučila.

A JAK TO DOPADLO S NAŠÍM AUTEM ?

Je až neuvěřitelné kolik věcí se dá řešit na dálku a hlavně díky rodině, protože odtahovce musel někdo předat klíče, jinak by auto neodtáhli. Nejprve jsme volali na pojišťovnu, abychom zjistili možnosti a musím říct, že to byl ve výsledku zázrak, že to auto zůstalo v České republice, jinak by jsme se za odtah nedoplatili. Každopádně taxíka i skoro celý odtah nám pokryla pojišťovna. Na dálku jsme taky našli automechanika, který naše auto přebral od odtahové služby a během naší dovolené ho opravil.

Z Vídně jsme pak jeli vlakem do Brna, což byla úplně rychlovka a pán automechanik nám nabídl, že pro nás dojede na nádraží a zaveze nás k autu. Tím nám ušetřil hromadu času a my jsme mohli jet domů.

LETENKY

Na Mykonos jsme letěli z Vídně se společností Wizz Air, když zrovna byla akce na letenky za 600 Kč.

PARKOVÁNÍ VÍDEŇ

Ve Vídni jsme měli zaplacené parkoviště na Parktiger, dají se různě na internetu najít slevové kódy. My jsme nakonec na parkoviště nedojeli, takže nám bohužel propadlo.
Na 14 dnů jsme tam měli parkování za 65 euro.
Tohle parkoviště je pár zastávek vlakem od letiště, ale není vůbec težké se zorientovat a cena lístku stojí kolem 2 euro.

TRAJEKT NA TINOS

Jak jsem psala už nahoře ve článku, tak trajekt jsme měli přes stránku Lets Ferry a byl to Ekaterini P. Cena jednoho lístku byla 8 euro.

UBYTOVÁNÍ

En Plo– cena 4880 Kč za osobu na týden.
Ubytování bylo asi nejhezčí, které jsme kdy měli a dala bych mu 10 bodů z 10.

AUTO

Auto jsme měli půjčené od úplně skvělého pána. Hned, když jsme přijeli do přístavu, tak na parkovišti čekalo na nás odemčené auto s naším jménem a my jsme s ním dojeli do půjčovny. Tohle se nám taky ještě nikde nestalo 😀
Auto bylo od Jason Car a rent za 200 euro na týden a platili jsme ho až při odevzdávání na konci dovolené. Byl to úplně nový Fiat Panda.

Pokud se Vám moje články líbí, nezapomeňte mě sledovat i na sociálních sítích, kde pravidelně přidávám tipy na levné letenky, místa které navštívit a další cestovatelské zajímavosti.

Instagramhttps://www.instagram.com/mia.malis/?hl=cs

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC-kMMfpyiqIlnPbbqODhJcg

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *