Cestování

NAŠE CESTA THAJSKO, SRÍ LANKA A MALEDIVY

Itinerář naší nejdelší a nejbláznivější dovolené v životě aneb co vše jsme viděli za 2 měsíce.

V letadle při cestě do Thajska

Už dlouho přemýšlím, jak tenhle článek začít psát a co vše do něho zahrnout, protože dostat přes dva měsíce cestování do jednoho článku dá opravdu zabrat. Začnu úplně od začátku a tenhle článek bude jen takový úvod do naší cesty, protože potom si zaslouží každá země a každý ostrov svůj článek, kde sepíšu své poznatky. Takže cesta po Thajsku, Srí Lance a Maledivách může začít. 🙂 

Náš plán byl původně jet jenom do Thajska, ale dovolenou jsme kvůli práci asi 3x odložili a až někdy v říjnu vznikl nápad odjet někam na delší dobu a pořádně si odpočinout. Jeden pán na Srí Lance nám řekl, že nám tahle cesta navždy změní život a to taky změnila, člověk se naučí vnímat spoustu věcí na cestách totiž úplně jinak.

Na naší původní cestu do Thajska jsme měli vyhlídnuté letenky v říjnu v akci, které stály kolem 7000 Kč zpáteční letenka, ale tuhle cestu jsme museli přesunout. Jednosměrná letenka bývá mnohdy stejně drahá jako ta zpáteční, ale o ceně jsme měli jasnou představu čím míň, tím líp ať můžeme více peněz utratit za zážitky.

CESTA DO THAJSKA

Letenky do Thajska jsme koupili 10 dnů před odletem, jakmile se objevil nějaká pro nás přijatelná nabídka. Letěli jsme z Prahy do Bangkoku se dvěma přestupy v Číně v době, kdy začínal covid, ale nikdo o tom ještě nevěděl nebo se o tom nemluvilo. Celý let trval 21 hodin a 25 minut. Možná se to zdá trošku šílené, ale my jsme byli tak natěšení, že nám to bylo úplně jedno a celou dobu v letadle jsme více méně prospali. Přestupy byly docela rychlé, první trval něco přes 4 hodiny a druhý jen 2 hodiny. Vyznat se na čínských letištích bylo dost šílené, takže nám to stačilo tak akorát na to, abychom stihli dojít k letadlu. Letěli jsme leteckou společností China Eastern a i když jsem na ni potom četla dost špatných recenzí, tak za nás byly lety úplně v pohodě, když od toho člověk nic neočekává nemá ho co zklamat.

Obrázek naší cesty. Letenka

V Thajsku jsme strávili měsíc, protože v Thajsku můžete být pouze 30 dní pokud chcete mít víza zdarma, potom musíte buď odjet nebo si zažádat na místním úřadu o prodloužení víz a zaplatit poplatek. Do pasu dostanete razítko a musíte vyplnit příletovou a odletovou kartu. V některých případech po vás mohou chtít doložit hotovost 20 000 THB na osobu. 

Největší strach z téhle cesty jsem měla z transferů, protože jsem zvyklá mít vždy vše dopředu domluvené a zajištěné. Takže témeř všechny transfery jsme měli zařízené dopředu přes stránku 12GoAsia. Na místě by to stálo nejspíše o něco méně, ale pro nás to byla první takhle dlouhá cesta a ušetřilo nám to spoustu nervů. Musím uznat, že jestli je něco co mají v Thajsku vychytané tak jsou to přesně tyhle transfery, všude jsme dostali nálepku a všichni nás zkušeně navigovali kam máme jít, takže jsme to zvládli, i když jsme měli cestou hodně přestupů.

Do Thajska potřebujete taky mezinárodní řidičák, takže si ho nezapomeňte vyřídit. Cena je asi 50 Kč.

Teď vám rozepíšu, jaké místa a ostrovy jsme navštívili v této krásné zemi.

BANGKOK – 3 dny

Do Bangkoku jsme přiletěli něco málo po půlnoci a taxík, kterého jsme měli domluveného dopředu nás odvez k ubytování. Odvoz jsme rezervovali přes tuhle stránku GetTransfer. Teď už bych se toho nebála a taxíka si zamluvila přímo na letišti, i když byla noc bylo tam celkem živo a najít taxikáře nebyl problém asi by jsme i nějakou korunu ušetřili. Po celém Thajsku dobře funguje i Grab což je něco jako Uber. Přes aplikaci zamluvíte Tuk Tuk nebo auto a většinou jsme se dostali na nižší cenu, než nám chtěli někteří taxikáři dát.
Hned ráno jsme si vyměnili peníze za Bahty a koupili sim kartu na celý měsíc s internetem asi za 300 THB, což je cca 240 Kč.
Nejvíce jsem se těšila na vyhlášené jídlo Pad Thai a závitky. První den jsme se toulali uličkami Bangkoku, ochutnávali místní jídlo a večer oslavili s kamarády z letadla příchod Nového Roku. Další dny jsme poznávali město a navštívili nádherné chrámy. Po 3 dnech jsme se přemístili na první ostrov.

Letenka– let z Prahy do Bangkoku China Eastern cena 6200 Kč osoba
UbytováníWild Orchid Villa 2 noci 1700 Kč osoba

KOH SAMUI – 5 dnů

Cesta na Koh Samui byla opravdu dlouhá. Přidám sem screen naši trasy na tenhle ostrov, která trvala přesně 5 hodin a 40 minut. Nejprve jsme letěli letadlem s Air Asia, potom jsme jeli autobusem a nakonec lodí. V Thajsku seženete volně prodejné prášky na nevolnost na lodi a pomáhali nám celou dovolenou. Na tomhle ostrově jsme měli opravdu krásné ubytování hned na pláži, kde skoro nikdo nebyl a zároveň kousek od jedné z vyhlášené pláže Lamai beach. Poprvé jsme si tam půjčili skútry a projeli ostrov křížem krážem. Skútry jsme si tady půjčili za 150 BTH na den. Koh Samui má nádhernou přírodu, bílé pláže, úžasné vodopády, ale taky chrámy a další památky. Ostrov se mi hodně líbil, nepřišel mi tolik turistický a ceny tam byly taky příjemné. Let na další ostrov jsme měli až večer, takže jsme si užili ještě krásný den na pláži u ubytování. Ostrov, na který bych se klidně zase vrátila.

Transfer– letadlo, autobus, loď 1800 Kč osoba
UbytováníLamai Resort 4 noci 1500 Kč osoba

PHUKET – 6 dnů

Na Phuket jsme přiletěli až večer, jeli jsme se rovnou ubytovat a večer jsme vyrazili do městečka na trhy. Ubytování jsme měli kousek od pláže Kata. Oblast, ve které jsme byli byla dost turistická, pláže Kata a Kata Noi a Karon byly plné lidí. Ostrov má krásné památky, ale celkově na mě neudělal takový dojem jako jiné místa v Thajsku, které jsme viděli. Skútry jsme tady měli půjčené za cenu kolem 200 BTH na den, prošli jsme dost půjčoven, ale levnější jsme nesehnali. Jídlo mi taky přišlo dražší než na jiných ostrovech. Ubytování jsme tady měli už o dost hlučnější a byl to takový spíše spodní průměr, ale zase za nízkou cenu.

Letenka– z Koh Samui na Phuket stála 1900 Kč osoba
UbytováníFantasy Hill Bungalow 5 nocí 1000 Kč osoba.

CHIANG MAI – 4 dny

Od moře se přesouváme na sever Thajska do hor. Chiang Mai naprosto úchvatná oblast a moc bych ji doporučila všem navštívit. Nádherné chrámy, město i příroda. Tady jsme měli největší zážitek ze sloního sirotčince, kde jsme strávili celý den u slonů. Tenhle sirotčinec jsme vybírali pečlivě podle recenzí na internetu. Taky jsme tam zažili naprosto dokonalý kurz vaření, kde jsme vařili 5 thajských jídel, dle vlastního výběru, navštívili místní trh a poznali se s dalšíma fajn lidmi. Super bylo, že nás z kurzu vaření i od slonů vyzvedli v ubytování a dovezli až na místo. Město má krásné historické centrum, spoustu malých obchůdků a hodně kaváren, často ho vyhledávají digitální nomádi. Takže sever Thajska za sebe opravdu doporučuju navštívit nebudete litovat. Nejlepší je se prý ubytovat v oblasti Old Town, bylo to všude blízko.

Letenka– z Phuketu do Chiang Mai 1300 Kč osoba
UbytováníOld Town Boutique 3 noci 670 Kč osoba
Kurz vaření– trval od 15:30- 21 hodin 750 Kč osoba
Elephant Jungle Sanctuary– celý den u slonů i s jídlem 1600 Kč

CHIAN RAI – 3 dny

Z Chiang Mai do Chiang Rai jsme jeli autobusem, cesta byla super a rychle utekla, protože jsem ji opět prospala. 😀 Jeli jsme společnosti Greenbus brzo ráno a na místo jsme dorazili v 11 hodin dopoledne. Cesta trvá zhruba 4 hodiny. Chiang Rai je další naprosto úžasné město s těmi nejzajímavějšími chrámy. Najdete tady například Bílý chrám, Černý chrám nebo Modrý chrám. Tady jsme si půjčili skútry asi za 180 BTH a jezdili po všech chrámech křížem krážem a zastavovali se na různých místech, na které jsme po cestě narazili. Ubytování tady bylo šílené a my jsme neměli čas ani prostor se stěhovat jinam, za tu cenu jsem žádný luxus nečekala, ale spát v nečích slinách a chlupech jsme fakt nechtěli. Pokoje vypadaly, jakoby je nikdo neuklízel. Pan majitel nám proto vyměnil pokoj za malý příplatek, ten už měl teda aspoň čisté povlečení ale i tak bych ubytování nedoporučovala.

Autobus– 180 Kč osoba
Ubytování– Sofia Hostel 2 noci 220 Kč osoba

White Temple
Nejlepší kokosová zmrzlina

KOH CHANG 6 dnů

Cesta na tenhle ostrov fakt stála za to. Nejprve jsme museli letět z Chiang Rai do Bangkoku. Tam nás potom nabral minibus a jeli jsme až do přístavu do Tratu, jenom cesta minibusem trvala 4 hodiny a pamatuju si akorát, že mi bylo strašně špatně. Tam jsme nastoupili ještě na trajekt a jeli minimálně další hodinu a minubus nás potom rozvezl rovnou do ubytování, kde jsme dojeli něco málo před devátou večer. Ubytování bylo jako oáza, opravdu moc krásné na hezké pláži. Vzhledem k tomu, jak náročné jsme měli cestování předtím, tak tady jsme si užívali hlavně klid, pohodu a procházky po okolí. Koh Chang se nachází nedaleko hranic s Kambodžou je hodně hornatý a není zdaleka tak turistický jako Phuket nebo Koh Samui. Doporučila bych ho klidně na delší dobu. Ta cesta stála opravdu za to. 🙂

Letenka– z Chiang Rai do Bangkoku 500 Kč osoba
Transfer– Autobus a loď 470 Kč osoba
UbytováníNature Beach Resort 5 nocí 3000 Kč osoba i se snídani.

KOH KOOD – 7 dní

Tyhle dva ostrovy leží kousek od sebe a často je lidé při jedné cestě spojují. Na tenhle ostrov se dostanete lodí a cesta trvá maximálně 2 hoďky. Jestli byl Koh Chang jako oáza klidu, tak Koh Kood je opravdový ráj na zemi. Představte si ještě méně lidí, nádherné pláže, příroda a opravdový klid. Zrovna tady bych se nebála transfer z jednoho ostrovu na druhý zajistit až na místě.

Transfer– loď 500 Kč
UbytováníSiam Beach Resort 6 nocí 4500 Kč osoba se snídaní

ZPÁTKY DO BANGKOKU – 3 dny

Naše dovolená v Thajsku je u konce, takže na poslední dny před odletem jsme se přemístili zase do Bangkoku. Celá cesta trvala 8 a půl hodin. Poslední dny v Thajsku jsme obešli ještě nějaké obchody a trhy a navštívili vyhlášené obrovské nákupní centrum, které nás vůbec nenadchlo. Koupili si první respirátory a přelétali na Sri Lanku.

Transfer– z Koh Kood do Bangkok 600 Kč osoba
UbytováníDang Derm in The Park Khaosan 2 noci 970 Kč osoba

Celkem cena za ubytování 13 560 Kč a za transfery 12 980 Kč. Hodně peněz se dá určitě ušetřit tím, že transfery koupíte až na místě.

Chang pivo

SRÍ LANKA 17 dnů

Srí Lanku vystihují převážně krásné pláže, surfování, ale taky hory a čajové plantáže. My jsme si po Srí Lance udělali takový malý okruh a část dovolené strávili na jihu a druhou část v horách, kde jsme si půjčili skútry a navštívili spoustu úžasných míst, ale nechci se tady moc rozepisovat, protože to je opravdu na celý článek.
Výhodou přeletu z Thajska na Srí Lanku je i cena letenek. My jsme letěli s Thai Lion Air a let trval pouze 2 hodiny.

Na Srí Lanku musíte mít vízum ETA, o které se dá zažádat elektronicky. Vízům dostanete na 30 dnů a v době, kdy jsme tam byli my bylo zadarmo.

Naše cesta začínala na jihu v oblasti Galle, kde je spoustu historických míst k navštívení, krásné pláže a super surfování, které jsme taky zkoušeli. Po 10 dnech na jihu jsme pokračovali směrem do hor, do oblasti Ella, Kandy, navštívili slony v Pinnawala a jeli k hoře Adams Peak vysoké 2243 m. n. m. ,kam se nejčastěji chodí na východ slunce.
Na Sri Lance už moc dobře nefungovala aplikace Grab, takže bylo lepší se domluvit s někým místním. Získali jsme kontakt na super řidiče Siddhu, který nás zavezl třeba na safari a zajistil nám transfer do hor, měl super klimatizované auto s wifi, říkal nám spoustu informací a brával nás na jídlo k místním. Pokud bude někdo chtít kontakt, můžete mi napsat zprávu třeba na instagram, ráda předám kontakt. 🙂

Letenka– z Bangkoku do Colomba 2200 Kč osoba
Ubytování na jihu
1. Bara Beach Home 4 noci 700 Kč osoba. Dala se dokoupit i snídaně za cca 80 Kč
2.Sea Front Villa 6 nocí 2600 Kč osoba se snídani v ceně, ubytování jsem už nenašla na Bookingu, ale tohle by mělo být ubytování od bratra majitele, jsou hned vedle sebe: Villa Sea Sun
Ubytování EllaGreen Village 3 noci 550 Kč osoba i se snídani
Ubytování KandyKandyan Sweet Villa 1 noc 115 Kč osoba se snídani
Ubytování PinnawalaHotel Elephant Bay 1 noc 430 Kč osoba se snídani
Ubytování Adams Peak– Adams Peak Inn 2 noci 425 Kč osoba se snídani

Celkem za ubytování na Srí Lance za 17 dnů 4820 Kč jedna osoba i se snídani.

MALEDIVY 20 dnů

Maledivy leží v Indickém oceánu a tvoří je tisíce malých ostrovů. Nejdou vůbec s ničím srovnat, celou dobu jsem patřila mezi ty, kteří tvrdili, že se budu na Maledivách nudit, ale opak je pravdou. Je to prostě ráj. Nikde jsem si neodpočinula více než tady. I když se nám líbilo hodně i na Zanzibaru, tak Maledivy budou patřit vždycky mezi TOP

Na Maledivy jsme původně měli letět z China Eastern, ale zrušili nám let kvůli covidu. Naštěstí jsme si toho brzo všimli a stihli docela dopředu zabookovat let s Emirates, jiní takové štěstí neměli, protože se to dozvěděli až na letišti. Cena byla sice trošku vyšší, ale v tu chvíli jsme potřebovali hlavně odletět. Na Maledivách jsme navštívili tři ostrovy: Mathieveri, Thoddoo a Ukulhas. Na všechny ostrovy dojedete buď trajektem takzvané public ferry nebo speed boat. Speed boat bývá dražší, ale mnohem rychlejší.

Víza– turistické vízum se uděluje na 30 dnů zdarma po příletu na letišti. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z Malediv domů. Dále můžou kontrolovat zpáteční letenku, dostatek finančních prostředků nebo zaplacené ubytování. V letadle dostanete příletovou a odletovou registrační kartu, kterou je nutné vyplnit. 🙂

Bankomaty Na ostrovech se bankomaty teprve stavěly a ubytování jsme museli platit hotově až na místě, předem to nešlo. Jelikož jsme byli na cestách takovou dobu, peníze jsme vybírali postupně ať nemáme tak velkou hotovost. Problém nastal ve chvíli, kdy se dalo na 1 kartu vybrat pouze 10 000 – 15 000 maledivských rupií za den. Což je zhruba 15 000- 20 000 Kč. Takže doporučuju mít u sebe více karet ze kterých můžete případně vybírat.

Cena za sdílený speed boat byla většinou kolem 20-50 USD za osobu. Jednou jsme jeli dokonce zadarmo, domluvili nám to přímo z ubytování, protože to měli po cestě. Nejlepší je se domlouvat vždycky s ubytováním. Takže pokud vás zajímá konkrétní částka, napište jim předem než si zabookujete ubytování.

Letenka– z Colomba do Male 2900 Kč
Ubytování v MaleDream Relax 1 noc 330 Kč osoba se snídani a odvozem z letiště a do přístavu. Tohle ubytování jsem našla už pouze jenom na Agoda. 
Ubytování MathieveriMathieveri Inn 5 nocí 2200 Kč osoba se snídani. Nakonec nás ubytovali ale ve Veli Beach Inn, protože tam měli technický problém. 
Ubytování ThoddooAlimas Inn 5 nocí 2900 Kč osoba se snídani
Ubytování UkulhasKoimala Beach 5 nocí 2500 Kč osoba se snídani
Ubytováni při cestě domu v Male– Dream Relax 330 Kč

Celkem za ubytování 8260 Kč osoba za 20 dnů i se snídani.

Doufám, že se mi do tohohle článku podařily shrnout všechny podstatné informace, které vám můžou pomoci při cestování do těhle zemí a snad jsem vás aspoň trošku vtáhla do naší úžasné cesty. 🙂 

Pokud se Vám moje články líbí, nezapomeňte mě sledovat i na sociálních sítích, kde pravidelně přidávám tipy na levné letenky, místa které navštívit a další cestovatelské zajímavosti.

Instagramhttps://www.instagram.com/mia.malis/?hl=cs

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC-kMMfpyiqIlnPbbqODhJcg

 

8 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *