Cestování

Slovinsko a Chorvatsko

Náš první ROAD TRIP aneb co všechno jsme stihli za 10 dní

Tenhle road trip jsme podnikli už pár let zpátky, ještě v době kdy jsem dělala mažoretku. Náš nápad procestovat Slovinsko se zrodil, když jsem se svým sólem postoupila na Mistrovství Evropy a byla to moje poslední taneční sezóna a jak lépe ji zakončit než právě na mistrovství.
Při prohlížení fotek vůbec nechápu, jak jsme mohli toho tolik stihnout za 10 dní, ale jak se říká, všechno jde když se chce a my jsme tenkrát chtěli moc. 🙂

Popíšu vám nejprve denní plán naší cesty a pak se rozepíšu více o všech místech.
Mistrovství Evropy se konalo v září ve městě Laško. Tohle bylo super období pro naší cestu, protože všude bylo daleko méně turistů než o prázdninách.

Itinerář cesty

1. DEN: noční výjezd směr Slovinsko
2.- 3. DEN: Laško
4. DEN: přejezd ze Slovinska do Chorvatska a návštěva Plitvických jezer
5. DEN: Národní park Krka a přejezd do Šibeniku
6. DEN: den strávený na pláži v Šibeniku
7. DEN: jedeme zpátky na Slovinsko do Lublaňě, cestou navštívíme Postojnou jeskyni a Predjamský hrad.
8. DEN: vyrážíme směr Triglavský národní park, řeku Šoču až do městečka Bovec a potom jedeme k jezeru Bled.
9. DEN: jdeme na Soutěsku Vintgar, k jezeru Bohijn a večer procházíme hlavní město Lublaň.
10. DEN: ráno jdeme na trh a jedeme domů.

LAŠKO 7.9.- 10.9.

Do Laška jsme vyjeli v noci. Od nás se tam jede bez přestávky 6 a půl hodiny. My jsme to s přestávkami jeli asi 8 hodin a na místo jsme přijeli kolem 9-10 hodiny dopoledne. Laško je městečko, ve kterém se konalo Mistrovství Evropy, kterého jsem se účastnila. Ubytování jsme byli v naprosto kouzelném domečku na kopci, dám vám potom odkaz na ubytování. Měla jsem pocit jako kdybych přijela na návštěvu za babičkou a dědou. Pohostili nás úžasní a milí lidé. Laško je menší lázeňské a hodně kopcovité městečko ve východním Slovinsku. Má vlastní Thermala Park, který jsme navštívili. Voda by tam měla obsahovat vysoké množství vápníků, sodíků a hořčíku. Přirovnala bych to hodně ke klasickému aquaparku u nás, jsou tam i skluzavky pro děti a venkovní koupání. Voda je tam studenější než v klasických termálech, což mi přijde trošku škoda. Laško má i vlastní pivovar, ve kterém se dělá hodně dobré pivo. Moc jsme si oblíbili místní pekárny, které měli otevřeno už od 4 rána a dělali tam výborné čerstvé pečivo.
Město má malé historické centrum, které jsme si prošli a na trhu u místního pána jsme si koupili ten nejlepší dýňový olej. Za 1 litr chtěl asi 100 Kč.

Po skončení Mistrovství Evropy jsme vyrazili směr Chorvatsko.

PLITVICKÁ JEZERA 10.9

Navštívit tenhle národní park byl můj sen už od dětství, kdo by nechtěl vidět to slavné místo, kde se natáčel Vinnetou. Park byl založen v roce 1949 a jeho rozloha je přes 29 000 hektarů. Nachází se v něm 140 vodopádu a asi 20 jeskynní. Je to nejstarší a největší národní park v Chorvatsku. Musím říct, že turistů tam bylo úplně minimálně, to bude asi tou dobou ve kterou jsme tam byli. V parku je na výběr 6 různých tras, které trvají 3-6 hodin. My jsme šli tu nejdelší a není to vůbec nic náročného, ale doporučuju si vzít vhodnou obuv, potkali jsme tam turisty v žabkách a dokonce botách na podpatku. Občas nám během dne zapršelo, takže místy to bylo trošku kluzké. Chodí se po různých chodníčkách a stezkách, na konci nasednete do lodičky, se kterou přeplavete jezero na druhou stranu. Po areálu jezdí vláček nebo loď a cenu máte už v ceně vstupenky. Fronty byly celkem dlouhé, ale loď je velká, takže nastoupili téměř všichni. Určitě doporučuju tohle místo navštívit jako celodenní výlet a pořádně si užít atmosféru. Důležité je zmínit, že je v tomhle parku koupaní zakázáno.

Do areálu jsou dva vstupy. V dolní části a horní části, u obou je velké placené parkoviště. U vstupu dostanete mapu, takže se určitě neztratíte. Park je otevřen po celý rok, stačí si akorát na jejich stránkach najít přesné informace o různých ročních období. Dám vám sem odkaz na jejich web dolů do vstupenek. 🙂

Večer jsme se ubytovali ve městečku Otočac, v krásném domečku s krbem. To jsme hodně ocenili, protože přes den nám občas pršelo.

Slovinsko

NÁRODNÍ PARK KRKA 11.9.

Hned druhý den jsme se brzo ráno vypravili do Národního parku Krka. U parku jsme zaparkovali na vrchním parkovišti Lozovac, koupili vstupenky a nasedli do autobusu, který nás svezl níže k parku. Součastí prohlídky je i vodní mlýn. Rozloha parku je 109 kilometrů čtverečních. Park jsme procházeli krásnými chodníčky a byla to taková pohodová procházka. V tomhle parku je koupání dovoleno u Skradinských vodopádů což jsou 407 metrů dlouhé peřeje, takže doporučuju vzít plavky, protože to stojí za ten zážitek, i když na tomhle místě bylo poměrně dost lidí. Po procházce v národním parku jsme se jeli ubytovat do města Šibenik.

Šibenik

ŠIBENIK 12.9.

Večer po příjezdu a ubytování jsme vyrazili do krásných historických uliček Šibeniku. Mělo to přesně takovou tu přímořskou atmosféru. Bylo tam spoustu obchůdků a restaurací. Město má nádherné katedrály, kostely a na každém rohu je co objevit. V Šibeniku je i přístav, kde kotví luxusní jachty. Ráno jsme vyrazili na městský trh a rozhodli si v Šibeniku prodloužit ještě den. Takže jsme se přestěhovali a den strávili koupáním na pláži. Počasí nám opravdu přálo, bylo krásně a teplo, takže jsme jenom relaxovali a načerpávali energii na cestu zpět do Slovinska. Večer jsme zažili asi tu největší bouřku, kterou jsem kdy zažila a na druhý den bylo hodně míst v Chorvatsku severně od nás zatopených. My jsme se do Slovinska vraceli ne kolem pobřeží, ale středem.

jeskyně Postojna

SLOVINSKO POSTOJNÁ JESKYNĚ A PREDJAMSKÝ HRAD 13.9.

Brzké ranní vstávání nás provázelo celým naším road tripem. Prvním místem, které jsme navštívili ve Slovinsku byla jeskyně Postojna. Je to naprosto ohromující obrovská jeskyně. Vůbec se nedivím, že je považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Jeskyně je dlouhá neuvěřitelných 19 kilometrů, dovedete si to představit? Nahoře je poměrně velké parkoviště, restaurace a celý areál. Koupili jsme si vstupenku a čekali než začne naše prohlídka. Ta začíná tím, že sejdete pár schodů dolů, nasednete do vláčku a jedete. Ten je v provozu už od roku 1872. Člověk si potom připadá jako ve filmu Harry Potter, cesta byla i celkem dlouhá, podle mě jsme jeli určitě tak 15 minut a nečekejte žádnou pomalou jízdu v rychlosti chůze. Vlak jede celkem rychle, takže jsme s ním museli ujet několik kilometrů a byl to naprosto ohromující zážitek. Během jízdy uvidíte několik nasvícených sálu a nebudete vědět kam se koukat dříve. V jeskyni se nachází i unikát tzv. Lidská ryba, která se dožívá až 100 let. Z téhle jeskyně budete mít opravdu zážitek. Celá prohlídka trvá necelé 2 hodiny a délka je 5 kilometrů. Pěší část se jde asi jen jeden kilometr, takže to není nic náročného.

hrad Predejma

PREDJAMSKÝ HRAD

Predjamský hrad se nachází kousek od Postojné jeskyně. Zajímavostí je, že tenhle hrad je vytvořený ve skále. Slovinsko je prostě ve všem unikátní. Dobré je zmínit, že vstupenku na hrad a do jeskyně jde koupit v jednom balíčku. Má více než 800 let a je na 123 metrů vysoké skále. Je to prý největší jeskynní hrad na světě. Místo má úžasnou atmosféru a určitě ho doporučuju navštívit. Ubytování jsme měli ve městě Lublaň a na tohle vám odkaz raději dávat nebudu, protože to bylo nejhorší ubytování, které jsme kdy měli.

hrad Predejma

TRIGLAV, SOČA, BOVEC A JEZERO BLED 14.9.

Ráno jsme vyrazili směr vesnička Bovec. Už samotná cesta do téhle vesničky je naprosto fenomenální, jedete přes Triglavský národní park a stačí zastavit v podstatě kdekoliv a uvidíte nádherné skvosty přírody. Po cestě narazíte na hodně míst, kde se stačí projít a prozkoumat okolí kolem řeky Sočy. Postupně jsme jeli výš a výš do hor a zastavovali na různých místech a vyhlídkách. Soča je naprosto úchvatná modrozelená řeka, která je považována za nejhezčí v zemi. Místy je klidná a potom zase divoká, je oblíbená u raftařů, protože má hodně kaskád a peřejí. Určitě ji nepřehlédnete. 

Slovinsko
Bled

JEZERO BLED

Nádherné obrovské jezero s ostrůvkem uprostřed, na který se dostanete lodičkou. Jezero vzniklo na konci doby ledové roztáním ledovce. Je položené mezí horským pohořím. Uprostřed jezera leží romantický ostrůvek s kostelíkem a malou kavárnou. Na ostrov se dostanete lodí z přístavu, jezdí tam pravidelná linka. Na Bledu jsme viděli i hodně kajakářů a veslařů. Sice nás chytla občas nějaká přeháňka, ale ani to nezkazilo atmosféru tohohle romantického místa.

Vintgar

SOUTĚSKA VINTGAR 15.9.

Naprosto úžasné místo, i přes mírně deštivé počasí tady bylo už více lidí. Je to 1,6 km dlouhá soutěska, která vede kolem řeky různými roklinami a chodníčky. Procházka není vůbec náročná. Cestu zakončíte u nádherného vodopádu Šum, který měří kolem 16 metrů. Tahle soutěska se nachází kousek od jezera Bled, takže návštěvu můžete spojit.

VODOPÁD SAVICA

Po návštěvě téhle soutěsky jsme se vydali k vodopádu Savica, což je asi nejznámější vodopád ve Slovinsku. Nachází se kousek od jezera Bohinj, které jsme taky navštívili, ale to už poměrně hodně pršelo a bylo tam dost lidí, takže odtud moc fotek nemám. Nicméně obrovský vodopád Savica, který byl rozbouřený v době, když jsme tam byli my byl úžasný. Museli jsme si oblíknout dokonce pláštěnku, abychom mohli přijít blíže a nebyli durch mokří. K vodopádu vede cesta lesem a je to taková malinko náročnější procházka, protože se jde hodně do kopce, ale není to nic hrozného, co by se nedalo ujít. Cesta nahoru trvá asi 30 minut, pokud půjdete pomalu a budete fotit, může trvat malinko déle. Vzpomínám si, že na cestě byli i lavičky, takže jsme si mohli sednout a vychutnávat krásu slovinské přírody. Výhodou bylo, že tam opravdu bylo málo lidi, takže jsme se s nikým nemuseli mačkat. Před vstupem na vodopády se platí vstupné na údržbu chodníků.

Lublaň

LUBLAŇ

Po náročném dni jsme si ještě prošli nádhernou večerní Lublaň. Naše cesta vedla nejprve na Lublaňský hrad, ze kterého je nádherný výhled na celé město. Konal se tam dokonce večerní koncert, takže hrad byl otevřený i ve večerních hodinách.
Potom už poměrně dost pršelo, takže jsme se vrátili do ubytování a zbytek města a tržnici jsme si prošli ještě ráno před cestou. Tady už jsme neměli žádný konkrétní cíl a chodili jsme spíše tam, kde nás nohy zavedly. Na snídani jsme zkusili na trhu pagáč, ale popravdě nevím jestli to pagáč byl, protože, když jsem ho teď zkoušela najít našlo mi to úplně jiné fotky. Daleko více se tomu totiž podobá Flammekueche takzvaný slaný koláč se zakysanou smetanou, slaninou a cibulí. Bylo to naprosto výborné, myslím že si to brzo uděláme i doma.

KDE VŠUDE JSME PLATILI VSTUPNÉ ?

 • Thermana Park Laško– vstupné je rozdělené na několik variant, my jsme měli 3 hodiny za 290 Kč
 • Plitvické jezera– 1000 Kč cca 300 kn.
 • parkování stojí 10 kn hodina což je 35 Kč za hodinu.
 • Národní park Krka– 1100 Kč cca 320 kn.
 • Jeskyně Postojna– samostatný vstup: 670 Kč zvýhodněné vstupné i s hradem 930 Kč
 • Loď k jezeru Bled– 390 Kč, nicméně jsme tam jeli už k večeru a podle mě to tak drahé nebylo.
 • Soutěska Vintgar– 260 Kč
 • Vodopád Savica– 80 Kč

KDE JSME BYLI UBYTOVÁNI ?

 • LaškoVreskovo Apartment 3 noci: 1 400 Kč
 • OtočacApartment Prozor 1 noc: 305 Kč
 • Šibenik– Apartment Roko 2 noci: 550 Kč ten už se mi bohužel nepodařilo najít
 • Lublaň– New modern appartmemt 3 noci: 980 Kč

To je dohromady 3235 Kč za osobu ubytování na 10 dnů a 3790 Kč za vstupné. Ceny za ubytování jsem psala podle toho jaké jsme měli v té době ceny my. 

Plitvická jezera

Pokud se Vám moje články líbí, nezapomeňte mě sledovat i na sociálních sítích. ♡ Instagramhttps://www.instagram.com/mia.malis/?hl=cs

6 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *